İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu, bazı sendika, sivil toplum kuruluşu üyeleri ve vatandaşların katılımıyla, Menemen Garı'ndan Kubilay Şehitliği ile anıtının bulunduğu Yıldıztepe mevkisi arasında "Demokrasi ve Laiklik Yürüyüşü" gerçekleştirildi.

Vali Mustafa Toprak, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile diğer ilgililerin katılımıyla anıttaki resmi tören başladı. 

Mukaddes emanet 

Kubilay Anıtı'na Menemen Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Menemen Belediyesi ile şehit Asteğmen Kubilay'ın yakınları tarafından çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan Topçu Üsteğmen Volkan Bölükbaş, şunları kaydetti:

"Şehit Kubilay ve arkadaşları rahat uyusun, onların bize emaneti Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk devrimlerini koruyan milyonlarca Türk gençliği görev başındadır. Aziz şehitlerimiz, 85. yılın sonunda size sesleniyoruz, koruduğumuz bu mukaddes emanete yönelen bütün saldırılar, bu ülkenin aydınlık insanları ile gençlerinin iman, inanç ve azim dolu göğsüne çarpacak ve yok olacaktır."