Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Suudi  Arabistan ziyaretine eşlik eden 58 yaşındaki Karakaya, gezinin son durağı,  Medine'de kaldığı otelde kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 
 
Karakaya'ya ilk müdahale kaldığı otelde Cumhurbaşkanlığı sağlık  ekiplerince yapıldı. Daha sonra tam teşekküllü Kral Fahd Hastanesi'ne kaldırılan  Hasan Karakaya, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karakaya'nın sağlık durumuyla yakından  ilgilenirken, hastaneye giderek doktorlardan bilgi aldı. Erdoğan, Karakaya'nın  vefatı üzerine, ziyaretini erken bitirerek, bugün öğlen saatlerinde Türkiye'ye  dönme kararı aldı. 
 
Karakaya'nın cenazesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinde kullandığı  özel uçak "TUR" ile İstanbul'a getirilecek. Cenaze programı ise daha sonra belli  olacak.
 
HASAN KARAKAYA'NIN ÖLÜM HABERİNİ CUMHURBAŞKANI VERDİ
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan hastaneye gelerek bilgi aldı. Hemen ardından Hasan Karakaya'nın vefat haberi duyuruldu. Erdoğan, Karakaya'nın vefatını öğrendiğinde büyük üzüntü yaşadı. Ardından Hasan Karakaya'nın eşini arayarak durumu bizzat haber verdi.
 
Erdoğan Türkiye'ye dönüşünü erken saate aldı. Hasan Karakaya'nın cenazesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uçağıyla İstanbul'a getirilecek.
 
ERDOĞAN'DAN EŞİNE TAZİYE TELEFONU

 
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karakaya’nın  ölüm haberini almasının ardından, Karakaya’nın eşi Aysel Karakaya ve Yeni Akit’in sahibi Mustafa Karahasanoğlu ile birer telefon görüşmesi yaparak taziyelerini iletti. Karakaya’nın naaşı, Cumhurbaşkanlığı heyetini taşıyan TUR uçağıyla İstanbul’a getirilecek.
 


HASAN KARAKAYA KİMDİR? 
 
Hasan Karakaya kimdir? Ölümüyle birlikte herkes bu sorunun yanıtını arıyor. Yeni Akit Genel Yayın Yönetmeni Hasan Karakaya, 1954 yılında Manisa'da bir köyde doğmuştur. İlkokulu bitirdikten sonra İmam Hatip okuluna gitmek istedi ama gidemedi. Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek okulunda okudu. Hasan Karakaya, muhafazakar medyanın kalemi en kıvrak yazarlarından biri olarak bilindi. 
 
Öğrencilik yıllarında gazetelere edebi yazılar yazdı. Barış Gazetesi'nde de yazılar yazdı. Barış'tan sonra yazı işleri müdür yardımcısı olarak Yenigün Gazetesi'ne geçti. Daha sonra da Başkent Gazetesi'ne geçti. Bir yıl sonra 22 yaşında yazı işleri müdürü oldu. Burada 2 yıl görev yaptıktan sonra Milli Gazete'ye geçip 8 yıl orada çalıştı. Ardından 9 yıl da Türkiye Gazetesi'nde çalıştı. 1995 yılında da Vakit gazetesine geçti ve hala orada çalışmaktadır.
 
Hasan Karakaya, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine Ege Bölgesinden girmiştir.