Soruşturmadaki son durumla ilgili kurban yakınlarına bilgi veren araştırma ekibi başkanı Wilbert Paulissen, söz konusu polislerin Hollanda’nın yanı sıra uçağın düştüğü bölgede aralıksız çalışmalarına devam ettiğini kaydetti.
Başsavcı Fred Westerbeke ise soruşturmaya zarar vereceği endişesiyle kurban yakınlarına fazla bilgi veremediklerini belirtti.
Savcıların kazaya ilişkin şimdiye kadar topladığı bilgilerin detaylarını paylaşmak istemediklerini ifade eden Westerbeke, olası bir açıklamanın uçağı düşürenlerin işine yarayabileceğini bildirdi.
Hollanda’da yaklaşık 1,5 yıldır devam eden soruşturmaya ilişkin detayların yazdan sonra kamuoyuna açıklanması bekleniyor.
Ukrayna’nın Rusya sınırına yakın bölgesinde 17 Temmuz 2014’te düşen Malezya Havayolları’nın MH17 sefer sayılı Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yapan uçağında bulunan 283 yolcu ve 15 mürettebattan kurtulan olmamıştı. Kazada hayatlarını kaybedenlerin 196’sı Hollanda vatandaşıydı.
Hollanda Güvenlik Araştırma Konseyi’nin ABD, İngiltere, Malezya, Avustralya, Rusya ve Ukraynalı uzmanların desteğiyle kazaya ilişkin hazırladığı nihai raporda, uçağın Rus yapımı BUK füzesiyle vurulduğu bildirilmişti.
Ukrayna’nın doğusunda yerden fırlatılan füzenin kokpitin sol tarafına isabet ettiği belirtilen raporda, söz konusu füzenin kim ya da kimler tarafından ateşlendiği konusunda ise bir bilgiye yer verilmemişti.