Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Çipras, İzmir'de ortak basın toplantısında konuştu. Tarihi buluşmada Davutoğlu ve Çipras iki ülke ilişkilerini değerlendirdi. Başbakan Davutoğlu, konuşmasında Atina ile Ankara arasında THY seferlerinin yakında başlayacağını, ortak bir tarih yazımı konusunda çalışmalar yaptıklarını ve vize muafiyetinin Haziran'da başlayacağını belirtti. Başbakan Aleksis Çipras ise, iki ülke arasında tren ve feribot seferleri başlayacağını belirtti.

Çipras'ın açıklamalarından satırbaşları:

İKİ ÜLKE ARASINDA FERİBOT SEFERLERİ BAŞLAYACAK

"Türkiye Cumhuriyeti Başbakan'a, Ahmet'e teşekkür etmek istiyorum. Oldukça sık karşılaşıyoruz. Misafirperverlik için teşekkür etmek istiyorum. İzmir'de ağırlanmaktan çok memnunuz. Biz bugün burada İzmir'de Ege denizini gören bir balkonda tarihi bir sorumluluk hissetmekteyiz, biliyoruz ki bu şehir insanları bir kültür kavşağını oluşturmaktadır. Bu şehir savaşları, göçmenleri, göçü hatırlatan bir tarafı da var. Bütün bu hususlar, hepimize tanıdık olan şeyler. Bugün de benzer olumsuz koşullarla karşı karşıyayız. Belirtmek durumdayız, göz ardı etmemek gerekir ki İzmir aynı zamanda kozmopolit bir şehir, halkların huzur içinde yaşadıkları bir şehir. Ege bölgesinde son derece önemli bir şehir. Biz bunun için toplantıyı burada gerçekleştirmeye karar verdik. Sembolik bir anlamı vardı bunun.

İzmir, tarihi bir şehir. Halkların barış içinde yaşadığı bir şehir. Akdeniz bölgesinde önemli bir şehir. İpsala yakınlarında yeni bir kapı açacağız.

İki ülke arasında tren ve feribot seferleri başlayacak.

"ORTAK SORUNLARIMIZI ÇÖZMELİYİZ"

Türkiye ile ortak çalışabileceğimiz çok alan var. Ortak sorunlarımızı çözmeliyiz.

Suriye'de ateşkes devam etmeli. Türkiye ve Yunanistan, sığınmacı krizinin sorumlusu değil."

Başbakan Davutoğlu'nun açıklaması şöyle:

"ATİNA İLE ANKARA ARASINDA THY SEFERLERİ OLACAK"

"İki başkent arasında doğrudan hava yolu ulaşımının olmadığını fark ettik. İnşallah Atina ile Ankara arasında THY seferleri yakın zamanda başlayacak. Ümit ederiz ki bu uçaklar barış mesajını güçlü biçimde taşırlar.

Yunanistan her zaman Türkiye'nin AB üyeliğini destekledi. Ayrıca göçmen krizi konusunda da aynı düşünüyoruz. Ortak konuda hareket ediyoruz. İstişarelerde Çipras'ın gösterdiği işbirliği anlayışı için teşekkür ediyorum. Doğu Akdeniz'i Ege'yi çekim adası haline getirebiliriz. Krizlerle anılmamalı, refahla anılmalı.

"ORTAK BİR TARİH YAZIMI KONUSUNDA ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ"

Bütün işbirliği alanlarını taçlandıracak şekilde kültür ve eğitim alanında da iki halkın gelecek nesillerinin geçmiş bazı olumsuz hatıralarla değil, geçmişteki olumlu hatıraları gelecek yıllara, on yıllara, yüz yıllara aktaracak, güzel irtibat kurabilmek için ders kitaplarımızın gözden geçirilmesi dahil kültür ve eğitimde ortak bir perspektifle ortak bir tarih yazımı konusunda da çalışmalar yürütüyoruz. İzmir'deki Başbakanlık Ofisi'nde ilk ziyaret eden Çipras oldu.

"KİLİS'TE ANGAJMAN GEREĞİ MİSLİYLE MUKABELE EDİLDİ"

(Suriye tarafından ateşlenen 8 adet roket mermisi Kilis'e düştü. Olayda 4 yaşındaki Mert Özkan ve 54 yaşındaki Sıdıka Mavzer hayatını kaybederken, bir çocuk da yaralandı.) Angajman kuralları çerçevesinde yanıt verildi. Türkiye'ye yönelik her saldırıya anında mukabelede bulunacaktır. Kilis'te angajman gereği misliyle mukabele edildi.

Vize muafiyeti Haziran'da başlayacak.

"EGE'NİN MASUMLARIN ÖLDÜĞÜ DRAM DENİZİ OLMASINI İSTEMİYORUZ"

AB ile ilişkilerimizde destekleri için teşekkür ediyorum. Yunansitan'la işbirliği büyük bir önem taşıyor.

Ege'nin masumların öldüğü dram denizi olmasını istemiyoruz.

TSK'ya verdiğimiz talimatlarımız var. Türkiye'ye yönelik her türlü saldırıya anında mukavelede bulunulacaktır. DAEŞ ateşkes tarafı değildi.

"ESAS AMAÇ DÜZENSİZ GÖÇÜ ENGELLEMEK"

Düzensiz göçü düzenli hale getirmek için çalışacağız. Ne kadar göçmen alıyorsak aynı sayıda göçmeni göndereceğiz.

Esas amaç düzensiz göçü engellemek.

"VİZE MUAFİYETİ HAZİRAN'DA"

Geri kabulü geri aldık. Vize muafiyeti Haziran'da başlayacak.