Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,MKE'nin milli silah projesini satmak isterken yakalanan MKE Müdürü ile ilgili ağır konuştu. Erdoğan "Cibiliyet meselesi, böyle bir insanın, kalkıpta böyle bir sırrı deşifre etmesi buna tevessül etmesi çok yanlış bir olaydı." dedi.

"KARAKTER MESELESİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı çıkışı soruları yanıtladı. Gazeteciler, milli piyade tüfeğine ait planları satarken yakalandığı iddia edilen MKE Müdürü Mustafa Tanrıverdi ile ilgili değerlendirmesini sordu. Erdoğan, "Bunlar tabi karakter meselesi, cibiliyet meselesi yani buna yok diyemeyiz yani buna benzer şeyler çıkabilir, nitekim şu anda tutuklandı. Ve iyi ki tabi böyle bir süreç işlemiş oldu.

"BENZER ŞEYLER HER YERDE BEKLEYEBİLİRSİNİZ"

Ama buna benzer şeyleri her yerde bekleyebilirsiniz olabilir. Temenni ederiz ki minimize olsun hiç olmasın. Ama tabi bu çok çok üzücü bir olay. Bir makama gelmiş böyle bir insanın, kalkıpta böyle bir sırrı deşifre etmesi buna tevessül etmesi çok yanlış bir olaydı. Tabi şimdi yargı onunla ilgil gereğini yapacaktır.

NE OLMUŞTU?

Makine Kimya Enstitüsü (MKE) Kırıkkale Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi, 22 milyon dolara malolan Milli Payede Tüfeği MPT76'nın tüm çizim ve üretim planlarını 1 milyon 200 bin liraya, bir Amerikan firmasına satmaya çalışırken suçüstü yakalandığı iddia ediliyor. Makine Kimya Enstitüsü Kırıkkale Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi, askeri casusluk suçlamasıyla gözaltına alındı, "devlet sırlarından yararlanma, devlet hizmetlerine sadakatsizlik" suçundan tutuklandı.