Mardin'in Nusaybin ilçesinde bölücü terör örgütü PKK'ya yönelik 14 Mart'ta başlayan operasyonlarda, bugüne kadar bin 804 vatandaş tahliye edildi. Operasyon düzenlenen mahallelerin muhtarlarıyla görüşme yapılarak, bölgede sivil vatandaşın olmadığı yönündeki ifadeleri tutanak altına alındı.

Murat Karayılan hazmedemedi

Güvenlik kaynakları, teslim olanların, "siviller" olduğu iddiaları konusunda, "Ayrıca bölücü terör örgütünün; Sur, Cizre, Silopi, Yüksekova ve Şırnak’ta uğradığı hezimeti, son kale ve bölücü terör örgütü lideri Murat Karayılan'ın Nusaybin ile ilgili yaptığı 'Bu tarihi bir ayaklanmadır' sözünün yerle bir olması, hazmedememesi ve yandaşlarına bunu açıklayamaması nedeniyle yandaşlarına moral vermek amacıyla gerçekle ilgisi olmayan bu tür açıklamalar yaptığı değerlendirilmektedir" yorumunda bulundu.

Bölgedeki güvenlik kaynakları, bazı basın yayın organlarında yer alan, "Nusaybin'deki operasyonlar sırasında siviller hedef alınıyor" şeklindeki ifadelerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Verilen bilgiye göre ilçede operasyonun başladığı 14 Mart tarihinden bugüne kadar güvenlik güçleri tarafından altı mahallede 272 kez anons yapıldı. 120'si vatandaşların tahliyesine, 149'u ise teröristlerin teslim olmasına yönelik yapılan anonsların tamamı kayıt altına alındı.

Tutanak tutuldu

Anonslar sonucunda operasyonun devam ettiği 6 mahalleden 110, operasyon dışındaki diğer mahallelerden ise bin 694 olmak üzere bin 804 vatandaş tahliye edildi. Bu sırada vatandaşların her türlü istekleri de mülki makamlar tarafından karşılandı. Operasyon başlangıcında muhtarlarla yapılan görüşme ve toplantılarda, operasyon bölgesinde sivil vatandaşın kalmadığı belirtilerek, bu ifadeler tutanak altına alındı.

Tüm teröristler sivil giyimliydi

Operasyonlar sırasında 24 Mayıs'ta 25 terörist, 26 Mayıs'ta 42 terörist ve 27 Mayıs'ta sekiz terörist olmak üzere 75 terörist defalarca yapılan anonslara karşılık vererek güvenlik güçlerine teslim oldu ve adli makamlara teslim edildi. İlgili makamların yaptıkları ilk görüşmelerde teslim olanlar, içeride sivil vatandaş olmadığını, kandırıldıklarını, kendilerine birer kod isim verildiğini, silahlı eğitim aldıklarını, mayın çukurlarını hazırladıklarını, barikat, çukur kazma gibi faaliyetlere katıldıklarını anlattı. Teslim olanlardan bir kısmı ise kırsal alanda silahlı eğitim aldığı yerleri açıklarken, içeride bulundukları sürece terör örgütü kıyafetli herhangi bir teröriste rastlamadıklarını, tüm teröristlerin sivil giyimli olduğunu kaydetti.

Çoğu dışarıdan geldi

Teslim olan 75 teröristten 15'inin Nusaybin nüfusuna, 14'ünün Mardin merkez ve diğer ilçelerinin nüfusuna, kalan 46 teröristin ise diğer illerin nüfusuna kayıtlı olduğu, ayrıca birçoğunun arama kayıtlarının bulunduğu öğrenildi.

68 şehit

Ayrıca teslim olan teröristlerin bugüne kadar yapılan anonslara karşılık vermeyerek, güvenlik güçlerine ateş açtıkları, el yapımı patlayıcı ile saldırdıkları, roket attıkları ve mayın döşeyerek güvenlik güçlerine zarar verdikleri de tespit edildi.
Bu saldırılar sonucunda güvenlik güçleri, 39'u el yapımı patlayıcıdan olmak üzere 68 şehit vermiş, 191 güvenlik görevlisi de yaralanmıştı. Öte yandan Cizre, Silopi ve Sur'da da etkisiz hale getirilen teröristlerin hiçbirinde terörist kıyafetinin olmadığı, hepsinde sivil kıyafet bulunduğu daha önce belirlenmişti.

Başarı gölgelenmek isteniyor

Güvenlik kaynakları, birlikler tarafından yapılan manevra ve ileri harekat ile ateş destek planı kapsamında yapılan uygulamalar sonucunda aşırı zayiat vermeleri, kontrol ettikleri bölgelerin daralması, tahkim ettikleri ev ve binaların azalması, yürüttükleri mücadelenin başarıya ulaşamayacağını anlamaları sonucu teröristlerin teslim olmaya karar verdikleri değerlendirmesinde bulundu. Alınan bu tedbirler ve uygulamalar neticesinde bölücü terör örgütü mensuplarının dağ kadrosunun veya bir başka grubun operasyon bölgesinden kaçmalarının söz konusu olmadığını belirten güvenlik kaynakları, bazı basın organlarında teslim olanların siviller olduğu yönünde yer alan asılsız haberlerle güvenlik güçlerinin operasyonda elde ettiği başarıya gölge düşürülmesinin hedeflendiğini kaydetti.