1915 Ermeni olaylarına ilişkin iddiaları 'soykırım' olarak tanınmasına önayak olan Alman Federal Parlamentosu'ndaki Türk vekil Cem Özdemir Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin 'itiraf' niteliğinde açıklamalar yaptı.
Daha önce Türkiye karşıtı oluşumların içinde yer alan ve destek veren Özdemir, Türkiye'nin Cumhurbaşkanının Erdoğan olduğu sürece, AB üyesi olmasının imkansız olduğunu söyledi.
Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olması, Erdoğan liderken kesinlikle olmayacak" ifadelerini kullandı.

ÖZDEMİR'DEN MERKEL'E: ERDOĞAN'A YARANMAYA ÇALIŞIYOR
Türkiye'nin AB üyeliğine kapıları tamamen kapatmayan Özdemir, "Ancak, uzun vadede biz Avrupa'da demokratik bir Türkiye'ye ilgi duyuyoruz" dedi. Hristiyan Birlik Partileri CDU/CSU'nun Türkiye ile üyelik görüşmelerine kapıları kapatmasını eleştiren Özdemir, tam üyelik yerine imtiyazlı ortaklığın dillendirilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Başbakan Angela Merkel'in çabaları sonucu AB ile Türkiye arasında sığınmacı krizinin çözümü konusunda varılan geri kabul anlaşmasını da eleştiren Cem Özdemir, kısa vadeli çıkarlar nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yaranmaya çalışıldığını öne sürdü. Birlik partilerinin Türkiye'ye yönelik politikalarda pusulayı şaşırdığını belirten Özdemir, Türkiye politikasının stratejiden yoksun olduğunu, sadece taktiksel olarak hareket edildiğini savundu.