TRT tarafından ilk kez 2009 yılında, Türk belgeselciliğinin gelişmesine katkıda bulunmak ve nitelikli belgesel filmlerin seyirciyle buluşmasını sağlamak amacıyla ulusal düzeyde ve "TRT Belgesel Film Yarışması" adıyla düzenlenen "TRT Belgesel Ödülleri", 2010 yılında kapsamı genişletilerek uluslararası bir kimlik kazandı.

Amatör ve profesyonel belgesel filmcileri desteklemek, yerli-yabancı belgeselcileri buluşturan bir platform oluşturmak amacıyla düzenlenen yarışma bu yıl da uluslararası ve ulusal olmak üzere iki ana kategoride; Ulusal Yarışma ise Öğrenci Filmleri ve Profesyonel olarak iki alt kategoride düzenlendi. 

Her yıl hedeflerini yükselterek yoluna devam eden TRT Belgesel Ödülleri'ne bu yıl 42 ülkeden 348 belgesel film başvurusu yapıldı. 

Bu yıl yedincisi düzenlenen yarışma, artık gelenekselleşen "TRT Belgesel Günleri" etkinlikleriyle 7-11 Mayıs 2015 tarihleri arasında İstanbul'da izleyicileriyle buluşuyor. "TRT Belgesel Günleri" yerli - yabancı belgeselcileri buluşturan bir platform olma niteliğiyle belgesel severlerin merakla bekledikleri bir etkinlik olarak ülkemiz kültür-sanat ajandasındaki yerini pekiştiriyor.  

Film gösterimleri
Finale kalan filmlerin yanı sıra dünyanın çeşitli bölgelerinden bir çok nitelikli belgesel filmin halka açık ve ücretsiz gösterimleri,  7-11 Mayıs 2015 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek  "TRT Belgesel Günleri" çerçevesinde,  yönetmenlerinin de katılımıyla gerçekleştirilecek.

TRT Belgesel Günleri etkinlikleri bu yıl Harbiye'deki TRT İstanbul Radyosu ve Notre Dame De Sion Fransız Lisesi salonları ile İstanbul Modern Sanat Müzesi Sinema Salonu olmak üzere üç salonda gerçekleştirilecek. Program Açılış Filmi Gösterimi, Finalist filmlerin gösterimleri, Yarışma Dışı Gösterimler, Söyleşiler ve diğer etkinliklerle devam edecek; etkinlikle eşzamanlı yapılacak olan final jürisi izleme ve değerlendirme çalışmalarının da tamamlanmasının ardından, 11 Mayıs akşamı yapılacak Ödül Töreni/Gala Gecesi ile son bulacak.

Yarışma
Bu yıl 42 ülkeden 348 belgesel filmin katıldığı etkinlikte, ulusal ve uluslar arası kategori filmlerini iki ayrı ön eleme kurulu değerlendirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileri ve BSB temsilcilerinin katılımlarıyla oluşan ön eleme kurulları çalışmalarını Şubat ayının sonunda tamamladı. Ön Eleme Kurullarının kararına göre; Ulusal Öğrenci Filmleri Kategorisinde 10, Ulusal Profesyonel Kategoride 9, Uluslararası Kategoride ise 14 eser finalde yarışmaya hak kazandı. 


Açılış filmi 
TRT Belgesel Günleri'nin açılış filmi,  yönetmenliğini Patricio Henriquez'in yaptığı  ""Uygurlar, Absürd Bir Tutsaklık Hikayesi" adlı Kanada yapımı çok yeni bir belgesel. Film, Çin'den kaçan üç Uygur'un Afganistan'dan Guantanamo'ya, oradan da Bermuda'ya uzanan inanılması güç hikayesini anlatıyor. Filmin yönetmen katılımlı herkese açık gösterimi ise 11 Mayıs Pazar günü İstanbul Modern Sanat Müzesi Sinema Salonu'nda.    

Özel Gösterim: Savaş Panorama
TRT Belgesel Ödülleri yarışma dışı gösterimlerinin özel dosyası bu yıl savaş temalı belgeselleri konu alıyor. "Savaş Panorama" adı verilen bu bölümdeki filmler sıcak çatışmalardan ziyade, ister uzak ister yakın geçmişten olsun savaşların yol açtığı ve etkileri bugünlere uzanan sorunları etkileyici bir şekilde ele alan, bu yüzden de son yılların en çok ilgi gören filmleri arasından seçildi. 6 farklı ülkeden 10 belgesel filmin yer aldığı Savaş Panorama gösterimleri ve yönetmenlerle söyleşiler 8-9-10 Mayıs günlerinde Karaköy'deki İstanbul Modern Sanat Müzesi Sinema Salonu'nda takip edilebilir. 

Profesyonel bakış
TRT Belgesel Günleri çerçevesinde savaş temalı belgesellerin yer aldığı Savaş Panorama bölümünü tamamlayıcı mahiyette bir de panel düzenlenecek. Savaş Panorama bölümü yönetmenlerinin konuşmacı olarak yer alacağı "Savaşın acılarını yeniden üretmeden anlatmak mümkün mü?" konulu panel 9 Mayıs'ta İstanbul Radyoevi'nde izlenebilir. 

Belgesel için el ele; Marmara Üniversitesi
Amaçlarından biri de amatör belgeselcileri desteklemek olan TRT Belgesel Ödülleri etkinliklerinin çözüm ortaklarından biri de Marmara Üniversitesi. "Partner Üniversite" uygulaması çerçevesinde karşılıklı olarak düzenlenmesi planlanan çeşitli etkinliklerle iki kurum arasındaki işbirliğinin birçok alana yansıması amaçlanıyor.  

Ödül Töreni ve Gala Gecesi
TRT Belgesel Ödülleri Gala Gecesi ve Ödül Töreni bu yıl 11 Mayıs akşamı TRT Tepebaşı Stüdyoları'nda yapılacak. Gecede üç kategoride ödüller sahipleriyle buluşacak. 

7.TRT Belgesel Ödülleri ve TRT Belgesel Günleri ile ilgili program ve diğer ayrıntılı bilgiler, www.trtbelgesel.com adresinden takip edilebilecek.