İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları

Muş'ta şehit olan binbaşımıza Allah'tan rahmet diliyorum.Bu hainlere hak ettikleri şekilde cevap verilecek ve en kısa sürede alacaklardır.Bazı istismarlar yapılıyor. Türkiye'nin güneyde ve Kandil'de ve içeride vermiş olduğu mücadele sıradan değildir. Gerek DEAŞ gerekse de terör örgütleriyle verilen mücadele, sadece milletimizin huzuru, can ve mal güvenliği için devletin görevinin yerine getirmesidir.Bu mücadele sonuna kadar sürecek..Yeni yasayla birlikte terörle mücadeledeki yeni kanunlar uygulanmalıdır. 

"GERİ ADIM SÖZ KONUSU DEĞİL"

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, teröristlerden de onları destekleyen sözde siyasetçi, sözde aydın, sözde sivil toplum kuruluşu temsilcisi herkesten de şehitlerimizin kanlarının hesabını sorma gücüne sahiptir. Burada herhangi bir geri adım atma söz konusu olmayacaktır
Devlet vardır ve tüm imkanlarını devreye sokacaktır.Süreç başlamıştır ve rehavete fırsat vermeden devam edecektir.Bazı bilgi kirlilikleri yapılarak, Türkiye'nin terör örgütleri arasınd bir ayrıma gittiğini iddia edenler Türkiye'nin gücünü hazmedemeyenlerdir.Bugünler ayrıca dostlarımızı tanıma günüdür.Telefon diplomasisiyle liderlere her şeyi anlatıyoruz.Bugün NATO da toplanıyor ve NATO'nun terörle mücadelede üzerine düşeni yapacağına inanıyorum..

GÜVENLİ BÖLGE

Şu anda ilk adım güvenli bölgenin altyapısını oluşturmak. Konuyla ilgili olarak geçen hafta Obama ile yaptığımız görüşmede bunları etraflıca ele aldık.Malum terör örgütüyle özellikle Kuzey Suriye'deki mücadelenin verilmesi çok önemli. Bizler için bu bölgelerin tehditten arındırılması için çok önemli. Bunların çalışmalarını da görevli heyetlerimiz sürdürüyor. 

16 BİN YABANCI SAVAŞÇIYA REZERV KONULDU

Terör uluslararası bir konudur. Komşu ülkeleri de uluslararası camiayı da ilgilendiriyor. DEAŞ'a gelen savaşçıların dünyanın en ücra köşelerinden geldiğini görüyoruz. Bütün bunlara karşı Türkiye 16 bin yabancı savaşçıya rezerv koymuştur. Buarada bütün komşuların iletişimi çok iyi sağlamaları gerekir. Bu mücadeleyi sürdürmekte kararlıyız. Startejik iş birliği noktasında bizim Çin'le başlattığımız projelerimiz var. Bunları hızlandırmamız gerekiyor. 

NATO HAZIRLIKLI OLMALI
NATO üyesi bir ülke saldırıya maruz kaldığında NATO her türlü desteği verir. Şu anda saldırıya uğramış olan Türkiye kendini güvence altına alma hakkını kullanmaktadır ve bunu sonuna kadar kullanacaktır. Buarada NATO'ya düşen  görevler de olabilir ve NATO'nun hazırlıklı olması gerekir. DEAŞ nasıl terör örgütü ise PKK da terör örgütüdür diye ABD açıklamasını yaptı. Balistik füzelerle ilgili en uygun teklifi Çin verdi ama sonrasında bazı aksaklıklar oldu. Bu gidişimizde bunları tekrar konuşacağız ve bu uygun teklifi zenginleştireceğiz.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Çözüm sürecinin başlangıcına ve şu anda geldiğimiz noktaya bakalım. Bu hükümetimizin samimi niyetiydi. Bu adımı attığımız andan itibaren Anadolu'nun 4 bir yanına temsilcileri göndererek Anadolu'nun nabzını yokladık. Bundan rahatsız olanlar oldu. 30 Mart yerel seçimlerine giderken çözüm sürecinin istismar edildiğini gördük. Mart'ta Başbakan olarak partimin başındaydım. Sonraki genel seçimlerde bu için ciddi bir biçimde hasar gördüğünü gördük. Bu ülkede milli bir birliğimize zarar verenlerle çözüm sürecini devam ettirmek mümkün olmayacaktır. Bu güne kadar verilmiş olan haklar ne ise bu haklar aynen kullanılacaktır. Bu süreç aynen devam etmektedir ama bunun lafını edip, tehditlere devam edilirse bunun adı demokrasi olmaz. 

HDP KAPATILACAK MI?
Parti kapatılması olayını doğru bulmuyorum fakat bu partinin yöneticilerinin bu işin bedelini ödemesi gerek. Biz sırtımızı şuraya buraya dayıyoruz diyenler bunun bedelini ödemeli. Parti kaptılmasını asla doğru bulmuyorum ama yöneticiler, aktörler çok önemli. Burada gerçek kişilere yönelik olarak parlemento  harakete geçip bunları dokunulmzalık zırhından çıkarmalıdır.