TBMM Genel Kurulunun dünkü olağanüstü toplantısında CHP'nin terörle ilgili araştırma önergesinin AK Parti ve MHP oylarıyla reddedilmesi, koalisyon arayışlarına yeni bir boyut kazandırdı. CHP, AK Parti'nin bu tutumunun koalisyon heyetlerinin çalışmalarına olumsuz yansımaları olacağını düşünse de "masadan kalkan taraf" olmak istemiyor. 


AK Parti ile CHP arasındaki koalisyon görüşmelerinin üçüncüsü bugün Ankara Palas Devlet Konukevi'nde yapılacak.


Bu görüşme öncesi TBMM Genel Kurulunun dünkü olağanüstü toplantısında yaşananlar ise siyaset kulislerinde hükümet arayışlarına yeni boyut kazandırdı.


AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, CHP'nin terörle ilgili araştırma önergesinin AK Parti ve MHP oylarıyla reddedilmesi, CHP'de zaman zaman dillendirilen "AK Parti - MHP" koalisyonunun alt yapısının hazırlandığı fikrini güçlendirdi. 


Bazı partililer tarafından, AK Parti yetkililerinin çözüm sürecine yönelik açıklamaları ve operasyonların sonrasında oylamadaki bu tutumun da MHP ile bir koalisyona doğru gidiş olduğu yönünde ifade ediliyor.


CHP'de, "MHP'nin istediği çözüm sürecinin rafa kalkmasıydı, o da olmuş gibi görünüyor" değerlendirmeleri de fazlasıyla yapılmaya başlandı. 


"Topu taca çıkaran taraf olmayacağız"


CHP'de hakim görüş ise süreç nereye giderse gitsin sonuna kadar "koalisyon masasında" yer almak. CHP'liler olası bir erken seçim öncesinde "topu taca atan taraf" olmak istemiyor.


Kılıçdaroğlu heyet üyeleriyle görüştü


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da dün bir araya geldiği koalisyon heyetine bu görüşünü deklare ettiği belirtiliyor. 


Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun heyete, "CHP'nin ilkelerinden taviz vermeden görüşmeleri sürdürün" yönünde talimat verdiği belirtiliyor. 


CHP'de heyetlerin uzlaşamadığı konuların ise iki Genel Başkan tarafından ele alınması isteniyor. Bu nedenle heyetlerin görüşmelerini tamamlamasının ardından Kılıçdaroğlu'nun, AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile baş başa bir görüşme yapması planlanıyor. 


Erken seçim ihtimali de masada


CHP yetkilileri bir erken seçim ihtimalini de sürekli olarak masada tutuyor. Bu konuda tüm örgütlere talimat verildiği biliniyor. Parti kurmayları hükümet kurma çalışmalarında sonuç alınamaması durumunda bir erken seçimin ise kasım ayına kalmayacağı görüşünde. YSK'nın görüşmelerin tamamlanmasının ardından 63 günlük sürede bir erken seçim gidilebileceği konuşuluyor. 


Toplamda 5 görüşme yapılması bekleniyor


Bugün de bir araya gelecek heyetlerin, cumartesi ve pazartesi görüşme yaparak, genel başkanlara sunum yapması bekleniyor.