HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye'deki tırmanan şiddet ortamıyla ilgili ünlü ekonomi gazetesi Financial Times'a konuştu. Demirtaş, PKK'nın misilleme taktiklerini "kirli" olarak nitelendirdi.


'PKK'NIN MİSİLLEME TAKTİKLERİ KİRLİ'


HDP'nin PKK'nın siyasi sözcüsü olduğu suçlamalarını reddeden Selahattin Demirtaş Doğubayazıt'taki intihar saldırısı da dahil olmak üzere PKK'nın misilleme taktiklerini ''kirli'' diye tanımladı.


 Demirtaş, "PKK'ya Türkiye'ye karşı savaşı durdurması çağrısı yaptık. Bu çağrıyı her gün tekrarlıyorum. İki taraf da ellerini tetikten çekmeli ve silahlar susmalı" diyor.

HDP RÖPORTAJI YALANLADI!

HDP, resmi Twitter sayfası üzerinden Selahattin Demirtaş'ın bugün yayınlanan Financial Times'daki röportajı için açıklamalarda bulundu. Parti, Demirtaş'ın röportajda sözlerinin çarpıtıldığını aktardı.

İşte o röportaj..

Gazetenin Ankara Muhabiri Alev Scott'un imzasını taşıyan ve BBC Türkçe'nin aktardığı röportajda Demirtaş da, "Korkmadığımızı göstermek istiyoruz. Hiçbir zaman şiddet, terör ya da ırkçılığa destek vermedim. Konuşmalarımın hiçbirinde böyle bir şey bulamazlar. Baskı ve şantaja boyun eğmeyeceğiz" diyor.

'PKK'NIN MİSİLLEME TAKTİKLERİ KİRLİ'

"Ancak düşmanlıklar derinleşir, her gün yeni saldırılar ve karşı saldırılar olurken HDP'nin yıpranmaktan kaçınması daha da zorlaşacak.

HDP milletvekilleri 2012'den bu yana hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan'a mesaj götürüp getirdiler ve bu da partinin PKK'nın siyasi sözcüsü olduğu suçlamalarını beraberinde getirdi.

Ama Demirtaş bunu reddediyor ve Doğubayazıt'taki intihar saldırısı da dahil olmak üzere PKK'nın misilleme taktiklerini 'kirli' diye tanımlıyor." Demirtaş, "PKK'ya Türkiye'ye karşı savaşı durdurması çağrısı yaptık. Bu çağrıyı her gün tekrarlıyorum. İki taraf da ellerini tetikten çekmeli ve silahlar susmalı" diyor. Röportaj şöyle sona eriyor; "Ancak Demirtaş'ın barış sürecinin çökmesi nedeniyle kimi suçladığı açık. Demirtaş 'Erdoğan büyük bir korku ve paranoyayla yaşıyor ve ülke bunun bedelini savaşla ödüyor. Biz barışa bağlıyız' diyor.