İsmail Sonsuz ANKARA
Koalisyon için CHP'yle ön görüşmeleri tamamlayan AK Parti, 'karar oturumları'na odaklandı. Pazartesi CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'yla görüşecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün partisinin Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK), kurmaylarıyla gelinen noktayı masaya yatırdı.
Toplantıda, CHP ile istikşafi görüşmeleri yapan heyetin hazırladığı rapor değerlendirildi. Raporun parti politikalarıyla ilgili olan bölümü Ömer Çelik tarafından MYK'ya sunuldu. "Uzlaşılan", "uzlaşılamayan" ve "Genel Başkanların görüşüne bırakılan" başlıklar sıralanırken, eğitim, güvenlik, ekonomi, içişleri ve dışişleri başta olmak üzere bazı konularda CHP ile görüş ayrılığı bulunduğu belirtiliyor. Eğitimde 4+4+4'ten vazgeçilerek, 1+8+4 modeline geçiş isteyen CHP, İç Güvenlik Paketi'yle gelen bazı uygulamaların kaldırılmasını talep ediyor. Suriye, Mısır, İsrail gibi ülkelere yönelik politikalar konusundaki derin görüş farklılığı görüşmelere de yansırken, ekonomik vaatler konusunda da uzlaşılamadığı kaydediliyor. 
Başbakan Davutoğlu, dünkü MYK istişaresinin ardından pazartesi günü Bakanlar Kurulu'nda bu defa 'hükümet politikaları' açısından kabine üyeleriyle istikşafi görüşmelerden çıkan sonuçları masaya yatıracak. 
MYK toplantısında AK Parti'nin eylül ayında yapılması gereken olağan genel kurulu ve kongre takvimi de da masaya yatırıldı.