AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, seçimlerin kasım ayı başında yapılmasının uygun olduğunu düşündüklerini söyledi. NTV canlı yayınına katılan Şentop, YSK 1 Kasım'da yapılmasını öngören seçim takvimi taslağını partilere sunmasını değerlendirdi. Konuyla ilgili henüz kesin bir tarih belirlenmediğini söyleyen Şentop şu ifadeleri kullandı.
"YSK henüz tarihle ilgili kesin bir çalışma yapmadı. Bir hazırlık üzerine çalıştı. Düşünülen tarih olarak muhtemelen kasımın başı,1 Kasım gibi bir tarih tartışılıyor. Bu kasım sonuna doğru bir ihtimal olarak konuşulmuştu.
 
Kasım sonuna doğru kış aylarının etkisi devreye giriyor. Mümkün olduğu kadar kasımın başı gibi bir tarihin daha doğru olduğunu düşünüyoruz, iklim şartları açısından. Ama henüz netleşmedi."
 
"KILIÇDAROĞLU GÖREVİ NEDEN ALSIN?"
CHP kanadından yapılan "hükümeti kurma görevi Kılıçdaroğlu'na verilmeli" açıklamalarını da değerlendiren Şentop, şu değerlendirmeyi yaptı:
 
"Hem görüş yanlış hem de uslüp. Siyasi nezaket kurallarını aşan bir konuşma. Daha önceden Davutoğlu görevi iade etsin diyorlardı. Kılıçdaroğlu görevi neden alsın? AK Parti-CHP olmadı da CHP-AK Parti mi yapacaklar. MHP ile zaten yetmiyor. 3 partinin bir araya gelmeyeceği zaten ortada. Azınlık hükümeti denenecekse zaten o ayrı bir seridir. 
 
Azınlık hükümeti seçeneği varsa gündemde yine AK Parti'den başlanması gerekir. Başbakanımızın görevi iade etme sebebi neyse sayın Kılıçdaroğlu'na görev verilmeme nedeni aynıdır. Sayın Kılıçdaroğlu'nun da önünde bir koalisyon kurma süreci olmadığı ortaya çıkmıştır. Azınlık hükümeti de CHP açısından mümkün değil."
 
"CHP VE MHP  ÖNÜNÜ KAPATTI"
Seçim kararının Meclis tarafından alınmasının daha doğru olacağını belirten Şentop, "Meclis'in inisiyatif alması daha doğru olur diye düşünüyorduk ama CHP ve MHP bunun önünü kapattı. MHP böyle bir teklif geldiğinde toplantıya katılacaklarını ancak hayır diyeceklerini söyledi. Bu durumda sayın Cumhurbaşkanı alacak bu kararı" diye konuştu." 
 
"MHP SORUMLULUKTAN KAÇTI"
Şentop, MHP'li Oktay Vural'ın NTV canlı yayınında yaptığı "AKP, MHP'ye hayır diyerek HDP'nin önünü açtı" açıklamasını da şu sözlerle değerlendirdi: "Bu süreçte MHP'nin bir teklifi olmuş mu? MHP'nin tekliflerine AK Parti'nin evet demesi mümkün değildi. Kendisinin hükümette yer almama kararının olduğunu kamuoyu gördü. MHP koalisyon hükümetinde yer almak istemedi. Türkiye zor bir dönemden geçiyor ve MHP bu sorumluluğun altına girmemek için hükümete girmek istemedi."