Bakan Wallström basın toplantısında, "Bugünlerde Türkiye'deki olaylardan üzüntü duyuyoruz. Türkiye ile yüzlerce yıla dayanan dostluğumuz var. Aynı zamanda iş dünyasında beraber çalışmalarımız bulunuyor. Son seçimlerde yüzde 13 oy alan HDP'nin bünyesinde çok sayıda kadın milletvekillerinin olması demokrasi bakımından sevindiriciydi. HDP eş başkanı Sayın Demirtaş ile Türkiye'de olan olayları ve Suriye'de yaşanan savaşı değerlendirip çok önemli toplantı yaptık" ifadelerini kullandı.
Daha sonra söz alan Demirtaş, "Biz her zaman İsveç ile Türkiye arasındaki sosyal ve demokratik alanda yapılan çalışmaları destekliyoruz. İsveç Sosyal Demokrat Partisi ile HDP'nin arasında yıllardan beri ortak çalışmalarımız var. Son İsveç seçiminden sonra onları iktidarda görmek bizi sevindirdi. AB sürecinde Türkiye ile İsveç'in yapacakları çalışmalar yararlı olacaktır. Biz de HDP olarak destekliyoruz" şeklinde konuştu.
Demirtaş sözlerine "Bugün basın toplantısından önce Sayın Bakan Wallström ile ülkemizde ve Ortadoğu'da baş gösteren nasıl çalışmalar yapacağımızı değerlendirdik. Biz HDP olarak Türkiye'de ve Ortadoğu'da olayların bir an önce bitirilmesini istiyoruz. Türkiye'deki olayların müzakere ile çözüleceğini savunuyoruz. Silahların susmasını istiyoruz. Her iki tarafta ölen çocuklar bizim çocuklarımız" şeklinde devam etti.
Bir İsveçli gazetecinin "Kandil ile İmralı arasında kopukluk var galiba" demesi üzerine Demirtaş "Hiç alakası yok" yanıtını verdi.
Demirtaş ve İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström'un gerçekleştirdikleri basın toplantısının ardından kendilerini Avrasya grubu olarak adlandıran 3 Türk kızı başbakanlığın kapısına gelerek Türk ve İsveç medyasına HDP'yi Türk parlamentosunda terör örgütü olan PKK'nın siyasal yapılandırması olarak anlattılar. Avrasya grubu yaptığı basın açıklamasında "Demokratik değerler bir secim barajını geçmekten ibaret değildir, bir değişiklik yapmaktır ve bunun yöntemi barış içinde olmalı, zorla güzellik olmaz" ifadelerine yer verdi.