İzmir'de sivil toplum örgütü temsilcileri ile bir araya gelen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, erken seçimde yüzde 50 oranında oy alıp 300 milletvekili çıkarsalar bile tek başına hükümet kurmayacaklarını, kutuplaşmayı önlemek adına koalisyon yapacaklarını söyledi. 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bir dizi toplantıya katılmak için geldiği İzmir'de sivil toplum örgütleri temsilcileri ile bir araya geldi. Demirtaş, "Ülke hepimizinse, ülkeyi birlikte yönetme anlayışımızın olması lazım. Benim partim yüzde 50 oy alsın bu seçimlerde ve 300 milletvekilimiz olsun, tek başımıza iktidar olma şansımız olsun, kamuoyunun önünde söz veriyorum 300 milletvekilimiz olsa bile koalisyon kuracağız. Kutuplaşmayı önleyebilmek için tek başına iktidar gücümüz olsa bile koalisyon yapmayı daha büyük bir şans olarak görürüz biz" diye konuştu.

"HEDEF DEMOKRATİK ALTERNATİF BİR İKTİDAR" 

Demirtaş, "Önümüzdeki seçimde madem ısrar ediyorlar, madem 'derhal seçim yapılmalı' diyorlar. HDP olarak bizim işimiz artık demokratik alternatif bir iktidar ortaya çıkarmaktır. Bu bir iktidar yürüyüşüdür. Madem ki kendileri tek başına iktidar olmak dışında Türkiye'ye seçenek tanımıyorlar, o zaman bir demokratik alternatif bir iktidar oluşturmak zorundayız. HDP'nin önümüzdeki seçimdeki hedefi ağırlıklı olarak bu olacaktır" dedi. 

"VATANA İHANET OLARAK LANSE EDİYORLAR" 

HDP'yi bugün dahi yaptıkları açıklamalarla gayri meşru gösteren bu anlayışı reddediklerini dile getiren Demirtaş, "6 milyondan fazla yurttaş Halkların Demokratik Partisi'nin ilkelerine oy vermiştir. 6 milyon oy, Avrupa'nın birçok ülkesinin nüfusundan fazladır. Savaş değil barış olsun' dediğimizde bunu vatana ihanet olarak neredeyse lanse ediyorlar. " şeklinde konuştu. 


"FEDA EDECEK EVLADIMIZ YOK" 

Demirtaş, "Kimsenin bu savaşa feda edecek evlatları yoktur. Dağda, şehirde evlatlarımızın ölümünü durdurmak zorundayız. Önce silahları susturmak zorundayız. Bu savaş Türkler-Kürtler arası, Aleviler-Sunniler arası bir savaş değildir. Bu kimlikler arası bir savaş değildir." dedi.

"ÜÇ BAKANLIK 6 MİLYONUN HAKKIDIR" 

Demirtaş, "AK Parti yetkilileri şunu söylüyor; 'Ey MHP bakın sizin yüzünüzden HDP ile hükumete girmek zorunda kalıyoruz' diyorlar. Zannedersiniz ki HDP bu ülkenin düşmanıdır. Biz bu ülkeye uzaydan mı geldik? Bize oy veren 6 milyon insanın hakkıdır o hükumette yer almak. Bugün Anayasa gereği HDP'nin payına düşen sorumluluk üç bakanlıksa bu 6 milyon insanın hakkıdır. Gece gündüz savaş isteyen MHP ile birlikte hükumet kurmaktan çekinmiyor, gece gündüz 'barış' diyen HDP ile aynı hükumette yer almaktan zorlanıyorlamış. Katil değiliz, rüşvetçi değiliz. Savaş emri vermedik, eylem emri vermedik. Kandil'e operasyon emri vermedik. Biz sizinle hükumette olmayı kabul ediyoruz da, daha siz mi kabul etmiyorsunuz? Kendinize gelin. Bu devlet bizim de ortak değerimizdir." 


Demirtaş, basın mensuplarına yaptığı açıklamanın ardından sivil toplum örgütü temsilcileri ile basın kapalı olarak toplantı yaptı.