Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türkiye, içinde kıvrandığımız ve gittikçe kemikleşen puslu günleri mutlaka aşacaktır. Türk milleti bugünkü stratejik çalkantıyı, keskin inişi, tuzak ve komplo bezirganlarının eş zamanlı devreye koydukları imha senaryosunu eninde sonunda rafa kaldıracaktır" ifadelerini kullandı.

Bahçeli, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türk milletinin 93 yıl önce Dumlupınar'da muazzam bir zafere, yankıları halen süren bir kahramanlık destanına imza attığını belirtti.

Esaret emelleri, emperyalist hevesler, düşman tasallutu ve küresel ablukanın milletin tertemiz ve imanlı mücadelesiyle hem kırıldığını hem de püskürtüldüğünü kaydeden Bahçeli, 30 Ağustos'un vatan üzerindeki kara bulutları dağıtan, geleceğin önündeki kalın duvarları yıkan milli diriliş olarak milli vicdanlardaki yerini aldığını vurguladı.

Mustafa Kemal Atatürk'ün başkomutanlığında taarruza geçen Türk ordusunun 30 Ağustos 1922'de zalimlerin koalisyonuna ve işgalcilerin küstahlıklarına karşı namus ve şeref müdafaasını hiç çekinmeden, hiç korkmadan yaptığını aktaran Bahçeli, sonuçta kazananın millet olduğunu bildirdi.

30 Ağustos'ta köleliğe, teslimiyete, bağımlılığa, boyunduruğa ve acziyete en kalıcı, en net cevap ve cesur karşılığın verildiğine işaret eden Bahçeli, şöyle devam etti:

"Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş şifreleri, kurucu felsefenin dayandığı temel moral ve motivasyon kaynakları, 30 Ağustos Zaferi'nin ruhunda gerçek anlam ve muhtevasını bulmuştur. İstiklalimize kara çalmaya, itibarımıza leke sürmeye cüret eden iç ve dış karanlık odaklar 30 Ağustos'la beraber kovulmuş, hak ettikleri malum akıbetle tanışmışlardır. Türk milletinin kutlu varlığına pranga vurmak için birbiriyle yarışan husumet ittifakı layık olduğu acı dersini meydanlarda almıştır. Bilmek lazımdır ki şehitlerimiz bu aziz vatanın manevi zırhı, gazilerimiz geçilmez kaleleri mertebesine kademe kademe yükselmişler ve bizlere üzerinde tahribat yapılmasına izin vermeyeceğimiz bir miras bırakmışlardır. Zaferlerimizi gölgeleyip egemenlik haklarımızı savsaklamaya kalkışanlara 30 Ağustos şuuruyla, çelik gibi bir iradeyle ve misliyle mukabele edeceğimizi hiç kimse hatırdan çıkarmamalıdır."

-"Varlığımızın güvencesi 30 Ağustos Zaferi ve taarruz ruhudur"

"Türk milleti tarih boyunca nice zorluğu, nice musibet ve melaneti aşmayı bilmiştir" ifadesini kullanan Bahçeli, gerekirse yine aynısının heyecan ve kararlılıkla tekrarlanabileceğini belirtti. Bahçeli, şunları kaydetti:

"Bu nedenle, bugünkü acıklı ve yürek yaralayıcı ülke tablosundan dolayı hiçbir art niyetli çevre, hiçbir bedbaht ham ve boş hayale kapılmamalı, Türkiye'nin tükenişine şahit olacaklarını düşünmemelidirler. Her gün şehit versek de her gün terörün hain ve rezil yüzüyle karşılaşsak da umutsuzluğun koyu sisi gelecekle ilgili parlak düşlerimizin önüne geçemeyecek, insanımızın birbirine düşmanca muamelesine ortam açamayacaktır. Türkiye, içinde kıvrandığımız ve gittikçe kemikleşen puslu günleri mutlaka aşacaktır. Türk milleti bugünkü stratejik çalkantıyı, keskin inişi, tuzak ve komplo bezirganlarının eş zamanlı devreye koydukları imha senaryosunu eninde sonunda rafa kaldıracaktır. Unutulmasın ki varlığımızın güvencesi 30 Ağustos Zaferi ve taarruz ruhudur ve bu ruh, hala içten içe kaynamakta, açığa çıkmak için uygun zamanı beklemektedir. Bu düşüncelerle aziz milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutluyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi, tüm gazilerimizi saygı ve şükranla yad ediyor, ebediyete intikal etmiş kahramanlarımıza Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum."