Güneydoğu bölgesindeki 8 ilin vali, emniyet müdür ve üst düzey komutanları ile yaptığı seçim toplantısında konuşan İçişleri Bakanı Selami Altınok, seçim öncesinde, seçim günü ve sonrasında güvenlik için gereken tüm tedbirlerin alındığını kaydetti. Seçim öncesi gerekli eğitimlerin verildiğini belirten Bakan Altınok, personel için seçim rehberi kitapçığı hazırlanarak, dağıtıldığını ifade etti. Altınok,”1 Kasım'da yapılacak milletvekili genel seçimi, milli iradenin sandığa tam olarak yansıması, terörle mücadelenin kararlı bir şekilde devam ettirilmesi bakımından son derece önemlidir. Vatandaşların hiçbir baskı ve tehdit altında kalmadan hür iradesini kullanarak tercihte bulunması, seçimlerdeki birinci önceliğimizdir. Bunu sağlamak için her türlü tedbiri alıyor ve almaya devam edeceğiz” dedi.


Altınok, seçim döneminde güvenlik ile ilgili konuların takibi amacıyla, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Bakanlık Afet ve Acil Yönetim merkezinde seçim harekat merkezlerinin oluşturulduğunu da sözlerine ekledi.


TERÖRLE MÜCADELE
Terör örgütlerinin Türkiye'de hedeflerine ulaşamayacağını ifade eden Bakan Altınok, dağda ve şehirlerin teröristlerden temizlenene kadar mücadelenin süreceğini kaydetti. Altınok, “Son dönemler kalleşçe düzenlediği terör eylemleri ile bölgede yaşayan masum vatandaşlarımızı, ve çocuklarımız katleden eli kanlı bu terör örgütü, ülkemizde askerimiz, polisimize, jandarmamıza tuzak kuruyor, haince ve sinsice saldırılarla, insanlarımızın yüreğine ateş düşürerek, kardeşi kardeşe düşman etmeye çalışıyor. Terör örgütü bu menfur amacına hiçbir zaman ulaşamayacaktır. Vatandaşlarımız, müsterih olsun. Milletimiz, devletimiz güçlüdür. Askerimiz, polisimiz, jandarmamız her an görevinin başındadır. Dağda ve şehirde tek bir terörist kalmayana kadar bu mücadeleyi devam ettirmeye de kararlıyız” diye konuştu.


Türkiye'nin, dünyanın en zor ve en stratejik bir coğrafyada yer aldığı hatırlatan Bakan Altınok, “Bundan dolayı, bölgedeki istikrasızlıklar ülkemizi de etkilenmektedir. Yanı başımızda sınırlarımızın bittiği yerde savaşlar var. Milyonlarca insan evini yurdunu bırakarak, ülkemize sığınmıştır. Bu insanlar Türkiye'yi istikrar adası, sığınılacak liman olarak görüyor.Kadir şinas, merhametli Anadolu insanı sayıları 2 milyonu aşan Suriyeli kardeşlerimize gönlünü ve kapılarını açtı” dedi.


Bakan Altınok'un konuşmasının ardından toplantı basına kapalı sürdürüldü.