İnegöl Kaymakamı Ali Akça başkanlığındaki toplantıda seçim sürecinde uyulacak ortak kurallar belirlendi. İnegöl'de 170 bin 480 seçmenin oy kullanacağını bildiren Akça, “İnegöl'ün nüfusu rakamlarda 242 bin 232 olarak gösteriliyor. 190 bin 443 vatandaşımız polis sorumluluk bölgesinde, 51 bin 780 vatandaşımız da jandarma sorumluluk bölgesinde ikamet ediyor. Geçtiğimiz dönem milletvekili seçimlerinde 168 bin 726 seçmen sayısı, 26. dönem Milletvekili seçimlerinde 170 bin 480 olarak tespit edildi. 170 bin 480 vatandaşımız kısmetse sandıklara gidip oyunu kullanacak. Geçtiğimiz dönem sandık sayımız 514'tü. Bu seçimlerde sandık sayımız 522. Yine 31 polis sorumluluk bölgesinde sandık alan sayımız var. 96'da Jandarma sorumluluk bölgesinde sandık alan sayımız var. Sandık alan sayılarımızda bir değişiklik olmadı. Seçmen sayımızda değişiklik oldu. Ve yine polis bölgesinde 256 polisimiz, müdür, amir, komiser ve polis olarak güvenlik tedbiri alacak. Jandarma sorumluluk bölgemizde de subay, astsubay, erbaş ve er olmak üzere 128 jandarma personelimiz görev alacak. Toplamda 384 güvenlik personelimiz seçimlerle ilgili görevlendirilmiş durumda” dedi.
CENTİLMENLİK ANLAŞMASI
Seçimlerle alakalı emniyet, jandarma sorumluluk bölgesiyle ilgili planların yapıldığını belirten Ali Akça, “Sizlerle yapacağımız istişareler doğrultusunda, imzalayacağımız centilmenlik anlaşmasını bundan sonraki seçim sürecinde hayata geçireceğimizi ve bu centilmenlik anlaşmasına uyacağınıza dair herhangi bir şüphemiz yok. Ben şimdiden 1 Kasım seçimlerinin hem ilimize hem ilçemize hem ülkemize, vatandaşlarımıza hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
Siyasi parti adaylarınca yapılacak açık ve kapalı yer toplantıları ve açılacak seçim irtibat bürolarının mümkün olduğunca birbirlerine yakın yerde olmamasına özen gösterilecek. Vatandaşları rahatsız edici yüksek ses, propaganda malzemelerinin yoğunluğundan kaçınılacak. Seçim bürolarının açılması ile ilgili şartlara riayet edilecek. İkametgâhların ve işyerlerinin aynı zamanda seçim bürosu olarak kullanılması yasaklandı. Miting sonrası propaganda malzemeleri siyasi partilerce temizlenecek. Sınav günlerinde, sınav saatlerinde ses yayın araçları ile sesli propaganda yapılmayacak. Okul ve hastane civarlarında yüksek sesle propaganda yapılmamasına özen gösterilecek.