ABD, Yunanistan'dan, hava sahasını Rus askeri ikmal uçuşlarına kapatmasını istedi. Rusların, Suriye'de ne yapmak istediği tartışma konusu.

Rusya'nın Suriye'ye askeri desteğini artırmasından endişe duyan ABD, Yunanistan'dan hava sahasını Rus askeri ikmal uçaklarına kullandırtmamasını istedi. Atina, yardım taşıyan Rus uçaklarının Suriye'ye,Yunanistan üzerinden değil daha doğuda bir güzergahı kullanarak gitmeyi planladığını belirtti.

Aynı bağlamda, Bulgaristan, hava sahasını kullanmak üzere Rusya'dan iletilen bir talebi önce reddetti ardından Rus uçaklarını indirip denetledikten sonra geçişlerine izin verileceğini açıkladı. Rusya ise, Bulgaristan izin vermese bile alternatif yollar bulduklarını duyurdu, bu yolların ne olduğuna ise değinmedi. 

Washington, Cumartesi günü Moskova'nın Suriye'deki askeri varlığının artışından endişe duyduğunu açıklamıştı. ABD, Rus askeri varlığının artışının Suriye'deki savaşı daha çok körükleyeceğini düşünüyor.

Kerry'den Lavrov'a: Ne yapıyorsunuz?

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Washington'un bu endişesini Rus mevkidaşı Sergey Lavrov  Cumartesi günü ile yaptığı telefon görüşmesinde de dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın sözcüsü Maria Zakharova da 6 Eylül 2015 Pazartesi günü, Suriye rejimine 'terörle mücadele kapsamında' silah sağladıklarını hiçbir zaman saklamadıklarını söyledi.

Zakharova,  Lavrov'un, Kerry'ye şunları söylediğini aktardı:

"Rusya'nın Suriye'de askeri operasyonlara katılmasından bahsetmek için henüz 'çok erken."

Reuters'e adını açıklamadan bilgi veren üst düzey ABD'li bir yetkili, Rusya'nın Suriye'de şüpheli hazırlıklar içerisinde olduğu öne sürmüştü.

Aynı kaynağa göre Rusya, yüzlerce kişiye yetecek kadar konteyner evi Suriye'ye taşıdı.

Uzmanlar: Rusya Suriye savaşına giriyor

Suriyeli muhalifler, Rusya'nın savaşın başından beri destek verdiği Esed rejimine son dönemde daha aktif ve kapsamlı bir şekilde yardım etmeye başladığını öne sürüyor. Buna kanıt olarak da sosyal medya platformu Facebook'a yansıyan Rus askerlerinin Suriye'de çektirdikleri resimleri gösteriyor.

Zira konum ayarları kapatılmadan çekilip paylaşılan resimler, Rus askerlerin sadece ülkelerine ait bir askeri üssün bulunduğu Tartus kentinde olmadıklarını, Suriye'nin Humus, Hama ve Lazkiye gibi şehirlerinde de bulunduklarını ortaya koydu.