ZİYNETİ KOCABIYIK

En sık atlanan kanser türlerinden biri olan mide kanserinin erken teşhisinin önemli olduğunu ve belirtilerinin dikkate alınması gerektiğini söyleyen Atakent Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilgi Baca, “İleri evrede şiddetli karın ağrısı ve sırt ağrısı gibi belirtiler de verebilir” dedi.
Mide kanserinin sinsi ilerlediğini hatırlatan Prof.  Dr.  Baca, “Tarama programı olmayan ülkelerde mide kanserli hastalar şikayetleri olunca doktora başvurdukları için maalesef ileri evrede tanı alabilmektedir. Hastaların %50’si tanı konduklarında hastalık lenf bezlerine yayılmış halde olmaktadır bu yüzden erken tanı önemlidir” diye konuştu. 
TEDAVİDE ROBOT DEVREDE
Cerrahinin mide kanserinin en önemli tedavisi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Baca, “Cerrahiyi açık, laparoskopik ya da robot yardımı ile yapmak mümkündür. Robotla görüntüyü 3 boyutlu, büyüterek organların, damarların, sinirler ve lenf bezlerinin daha iyi görülmesi sağlanır. Özellikle şişman hastalarda robotla ameliyat tercih edilir. Robotik cerrahi laparoskopik cerrahinin avantajlarını içeren kaliteli bir kanser cerrahisi sunan yeni bir yöntemdir” dedi.

Aşırı kilo kaybına dikkat

Prof. Dr. Bilgi Baca: “Mide kanseri hiçbir belirti vermeyebileceği gibi karın ağrısı, halsizlik, hazımsızlık, mide ekşimesi, erken doyma ve mide kanaması gibi belirtilerle de ortaya çıkabilir. İleri evrelerde ise yetersiz kalori alımına bağlı aşırı zayıflama, boğazda yutkunma güçlüğü, bulantı, kusma, karında şişkinlik, şiddetli sırt ve karın ağrısı gibi belirtiler verebilir” dedi.

ÇOK YAĞLI YEMEK RİSKİ ARTIRIYOR

Eskiden en öldürücü kanser türü iken beslenme ve gastrit tedavisindeki gelişmeler sayesinde sıklığının azaldığına dikkat çeken Prof. Dr. Bilgi Baca, beslenme, genetik ve Helicobakter Pylori enfeksiyonlarının risk oluşturduğunu söyledi. Prof. Dr. Baca, “Yağlı gıdalar, kömür ateşinde pişmiş ızgara et ve tütsülenmiş balık tüketimi mide kanseri riskini arttırırken, sebze ve meyveden zengin diyet aynı zamanda düzenli egzersiz yapmak mide kanseri riskini azaltabilir. Helikobakter pilori enfeksiyonuna bağlı gastrit, sigara, alkol kullanımı ve genetik nedenler de riski arttırmaktadır. Amerika ve Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de  rutin tarama programları bulunmamaktadır. Bu yüzden risk altındaki kişilere 50 yaşında tarama amaçlı gastroskopi önerilir” dedi.