İlk yarısı 13 Aralık Pazar günü yapılacak maçlarla tamamlanacak 3. Lig'de, 10 Ocak 2016'da başlayacak ikinci yarı mücadelesinin ardından, normal sezon 30 Nisan 2016'da sona erecek.
- Lig statüsü
19'ar takımlı üç grupta çift devreli lig usulüne göre oynanacak ligde, sezon sonunda gruplarda ilk sırayı alacak takımlar doğrudan 2. Lig'e yükselecek.
Gruplarda 2, 3, 4 ve 5. sırayı alan takımlar, 2. Lig'e yükselecek son 3 takımın belirleneceği play-off müsabakalarına katılacak.
Üç grupta 16, 17, 18 ve 19. sırayı alacak toplam 12 takım ise Bölgesel Amatör Lig'e düşecek.
Play-off'larda, her grupta ikinciler, beşincilerle, üçüncüler de dördüncülerle çift maç eleme usulüne göre eşleşecek. İlk müsabakalar 4. ve 5. takımların sahasında oynanacak.
- Altay, tarihinde ilk kez 3. Lig'de
İzmir'in köklü kulüplerinden Altay, tarihinde ilk kez 3. Lig'de mücadele edecek.
Geride kalan sezonda 2. Lig Kırmızı Grubu son sırada tamamlayan ve ligden düşen Altay, yeni sezonda 3. Lig 1. Grup'ta yer alacak.
Siyah-beyazlılar, 101 yıllık tarihinde ilk kez bu ligde başarılı olmak için ter dökecek.
Ligde Altay'ın yanı sıra Sakaryaspor ve Dardanelspor gibi Türkiye'nin en üst kademe liginde mücadele etmiş takımlar da bulunuyor.
- İlk haftanın maç programı
Türkiye Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, 3. Lig'de ilk haftanın maç programı şöyle:
1. Grup
----------
23 Ağustos Pazar:
16.30 Birlik Nakliyat Düzyurtspor-Turgutluspor (Ahmet Suat Özyazıcı)
16.30 Arsinspor-Tire 1922 (Arsin İlçe)
17.00 Erzin Belediyespor-Gölbaşıspor (Erzin İlçe)
17.00 Düzcespor-Zonguldak Kömürspor (Düzce 18 Temmuz)
17.00 Kırıkhanspor-Cizrespor (Kırıkhan İlçe)
17.30 Bursa Nilüferspor-Kozan Belediyespor (Nilüfer)
17.30 Kızılcabölükspor-Tekirdağspor (Doğan Seyfi Atlı)
17.30 Silivrispor-Altay (Silivri)
19.00 Büyükşehir Belediye Erzurumspor-Yeşil Bursa (Kazım Karabekir)
2. Grup
----------
23 Ağustos Pazar:
16.30 Zara Belediyespor-Ofspor (Zara Ahmet Başyurt)
17.00 Adliyespor-Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor (Ankara OSTİM)
17.00 Etimesgut Belediyespor-Diyarbekirspor (Etimesgut Belediye Kemal Atatürk)
17.30 Manisa Büyükşehir Belediyespor-Sancaktepe Belediyespor (Mümin Özkasap Spor Tesisleri)
17.30 Kemerspor 2003-Gaziosmanpaşa (Dr. Fehmi Öncel)
17.30 Sultanbeyli Belediyespor-Ayvalıkgücü Belediyespor (Sultanbeyli Gölet Futbol Sahası)
17.30 Orhangazispor-Denizli Büyükşehir Belediyespor (Orhangazi İlçe)
17.30 Bodrum Belediyesi Bodrumspor-Derincespor (Bodrum İlçe)
18.00 Sakaryaspor-Yomraspor (Sakarya Atatürk)
3. Grup
----------
22 Ağustos Cumartesi:
17.30 Gölcükspor-Darıca Gençlerbirliği (Gölcük)
23 Ağustos Pazar:
16.30 24 Erzincanspor-Körfez İskenderunspor (Erzincan 13 Şubat)
16.30 Bayburt Grup Özel İdare-Beylerbeyi (Bayburt Genç Osman)
16.30 Batman Petrolspor-Sandıklıspor (Batman 16 Mayıs)
16.30 Van Büyükşehir Belediyespor-TKİ Tavşanlı Linyitspor (Van Atatürk)
17.00 Kastamonuspor 1966-Manavgatspor (Gazi)
17.00 Çorum Belediyespor-Dersimspor (Dr. Turhan Kılıççıoğlu)
17.30 Bergama Belediyespor-Dardanelspor (Bergama 14 Eylül)
17.30 Çine Madranspor-Çatalcaspor (Çine Yüksel Yalova)