Beklenen oldu ve Moussa Sow, rekor bonservis bedeliyle Birleşik Arap Emirlikleri'nin Al Ahli FC takımına transfer oldu. Arap ekibi, Oyuncunun 'serbest kalma' bedeli olan 17 milyon euro'yu (yaklaşık olarak 56.5 milyon lira) ödemeyi taahhüt ederek Fenersahçe'nin Senegalli forvetini renklerine kattı. 

Fenerbahçe'den yapılan açıklama şöyle:
'Fenerbahçemizde 3,5 yıldır görev yapan futbolcumuz Moussa Sow'a Dubai'nin Al Ahli FC kulübünden transfer teklifi gelmiştir. Kulübümüzde başarı ile görev yapan futbolcumuz, kendisine yapılan bu transfer teklifini uzun süre değerlendirmiş ve kendi futbol kariyeri için kabul ettiğini yönetimimize bildirmiştir.
Dubai kulübünün yetkililerinin futbolcumuzun sözleşmesinde yer alan satın alma opsiyonuna ilişkin tüm maddi edimleri karşılamayı taahhüt etmeleri üzerine Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetimi de futbolcumuzun talebini, kariyeri açısından uygun görerek  kendisine yardımcı olmayı kabul etmiştir. Futbolcumuz Moussa Sow'un talebi doğrultusunda Dubai kulübü yönetimiyle görüşmelere başlanmış ve prensip anlaşmasına varılmıştır. Varılan anlaşma gereğince kulübümüze 16 milyon euro bonservis bedeli, futbolcumuza ise 1 milyon euro ödeme yapılacaktır.
Al Ahli Kulübü varılan sözleşmeye uygun şekilde taahhütlerini pazartesi gününe kadar gerçekleştirecek ve bunun ardından transfer neticelendirilecektir. Anlaşmanın neticelenmesi eşzamanlı olarak KAP'a bildirilecektir. Moussa Sow, yeni kulübü ile sözleşme imzalamak ve gerekli sağlık kontrollerinden geçmek için yurt dışına gitmiştir. Kendisi Başkanımız Sayın Aziz Yıldırım'ın daveti üzerine Pazar günü oynayacağımız Antalyaspor maçı öncesi İstanbul'a gelecek ve stadımızda taraftarımızla vedalaşacaktır.

 Moussa Sow'a bugüne kadar kulübümüze yaptığı önemli hizmetler nedeniyle teşekkür eder, kendisine yeni kulübündeki futbol yaşantısında başarılar dileriz.
FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ'

PARAYI PEŞİN ÖDEYECEK 
Anlaşma gereği bu paranın 1 milyon euro'sunu Sow alacak, Fenerbahçe kasasına ise 16 milyon euro girecek. Anlaşma gereği Al Ahli paranın tamamını peşin ödeyecek. Sow bu transferle "Türkiye'den yurt dışına satılan en pahalı futbolcu" unvanını ele geçirdi. 


3 MİLYON EURO ALACAK 
Fenerbahçe'ye 2011-12'nin devre arasında gelen Sow, yarım sezon için 1 milyon 280 bin euro almış, sonraki sezonlar ise sırasıyla 3.4 milyon euro, 2.6 milyon euro, 1.4 milyon euro ücret almıştı. Kalsaydı bu sezon da 1.4 milyon euro alacak olan Sow'un Al Ahli'den yıllık 3 milyon euro kazanacağı öğrenildi.


ZAM YAPILMADİ, GİTTİ
Son sezonunda ücretinde iyileştirme isteyen Moussa Sow, bu kabul edilmeyince Al Ahli'nin teklifini kabul etti. Arap ekibi, Fenerbahçe'nin teklif edilen 15 milyon euro'yu kabul etmemesi üzerine transferi gerçekleştirmek için oyuncunun "serbest kalma bedeli" olan 17 milyon euro'yu ödemek zorunda kaldı. Fenerbahçe sezon başında da Emenike'yi aynı ülkeden Al Ain'e kiralamıştı.


154 MAÇTA 63 GOL ATTI
Fenerbahçe, Sow'u 2012'de Fransa'nın Lille Kulübü'nden 10 milyon euro'ya almıştı. Oyuncu için 2 milyon euro da imza parası ödendiği tahmin ediliyor. Sow, sarı-lacivertli takımda oynadığı 154 resmi maçta 63 gol atarken, 29 da asist yaptı. Transfer görüşmeleri nedeniyle önceki günkü antrenmana katılmayan ve tesislerdeki eşyalarını toplayan Sow 1-2 gün içinde Türkiye'den ayrılacak.


YÜZDE 40'INI KARŞILADI
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, önceki gün bir TV kanalında transfere 41 milyon 750 bin euro ödediklerini açıklamıştı. Sow'dan 16 milyon euro kazanan sarı-lacivertli kulüp, bu parayla transfere harcadığı paranın yaklaşık yüzde 40'ını karşılamış oldu.