E3 2016'ya birçok önemli yapımcı ve yayıncının katılması bekleniyor. Haliyle büyük isimler arasında Microsoft da var. Ezeli rakibi Sony ile yeni nesil konsol savaşlarına tutuşan Microsoft, Xbox One platformuyla iyi bir ivme yakalasa da şu an PlayStation 4'ün gerisinde yer alıyor. Sony'nin yakın zamanda sanal gerçeklik cihazı PlayStation VR'ı çıkaracak olması, PlayStation 4K söylentileri ve arka arkaya beklenen "konsola özel oyunlar", Sony'yi Microsoft'a karşı an itibarıyla avantajlı konuma getiriyor.

Microsoft'un ise büyük heyecana neden olan "Artırılmış gerçeklik teknolojileri" üzerine yaptığı çalışmalar var. Ancak an itibarıyla bu çalışmaların son tüketicilerle buluşma olanağı bulunmuyor. Yine de ileriye dönük heyecan verici duyurularak gelecek gibi.

Microsoft'tan gelen yeni bilgiler, firmanın E3 2016'dan hemen önce, 13 Haziran sabahı itibarıyla özel bir sunum gerçekleştireceği yönünde. Firma, bu etkinlikte hem 2016 hem de 2016 sonrası için planlanan oyun ve oyun teknolojileri hakkında heyecan verici bilgiler paylaşacağını bildiriyor.