Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde PKK'lı teröristlerin silahlı saldırısında şehit olan polis memuru 30 yaşındaki Mehmet Uyar, Emniyet Müdürlüğü'nde düzenlenen törenle gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı. Mehmet Uyar'ın 4 aylık hamile eşi Nedime Uyar üzerinde İngilizce "Merhaba anne" yazılı bebek resimli tişörtle törene katıldı.Eşinin cenazesi ambulansla geçerken gözyaşlarına boğulan polis memuru Nedime Uyar, meslektaşlarının yardımı ile ayakta durabildi. Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü törende yaptığı konuşmada polis memurunun şehit edilmesiyle ilgili Çınar ilçesinde 13 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Çınar ilçesinde dün saat 22.15 sıralarında devriye görevi yaparken vatandaşların soru sorması üzerine araçtan inen ve bu sırada  silahlı saldırıya uğrayarak şehit olan 30 yaşındaki polis memuru Mehmet Uyar törenle son yolculuğuna uğurlandı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü önünde düzenlenen törene Vali Hüseyin Aksoy, Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü, askeri ve sivil erkân, şehit polisin babası Hüseyin, annesi Meryem ve Çınar ilçe Emniyet Amirliği'nde görev yapan 4 aylık hamile eşi Nedime Uyar ile meslektaşları katıldı. 

EŞİNİ "MERHABA ANNE" YAZILI TİŞÖRTLE UĞURLADI

4 Aylık hamile olan ve törene üzerinde İngilizce "Hello Mommy" yazılı bebek resimli tişörtle katılan şehit polis memuru Mehmet Uyar'ın polis eşi Nedime Uyar, uzun süre tabuta bakarak gözyaşı döktü. Şehidin babası Hüseyin, annesi Meryem ve eşi Nedime Uyar'ı Vali Hüseyin Aksoy, Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü ve askeri komutanlar teselli etti. 

13 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü törende yaptığı konuşmada, polis memuru Mehmet Uyar'ın şehit edilmesiyle ilgili Çınar ilçesinde düzenlenen operasyonlarda 13 kişinin gözaltına alındığını söyledi. İl Emniyet Müdürü Böğürcü, şunları söyledi: "Çınar'da görevli polis ekibi bir çay ocağı önüne geldiğinde soru soran vatandaşlara araçlarından inerek yanıt verdiği sırada milletin ve devletin kucaklaşmasını çekemeyen hainler tarafından her zaman yaptıkları gibi kalleşçe arkalarından yanaşarak, uzun namlulu silahlarla saldırıya uğradılar. 5 yıldır Çınar'da görev yapan ve vatandaşlar tarafından sevilen şehit polis Mehmet Uyar, kaldırıldığı Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi'nde, saldırıda yaralanan Osman Caran adlı vatandaş ise kaldırıldığı özel bir hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak, şahadet şerbeti içtiler. Aynı saldırıda yaralanan İbrahim Turan adlı vatandaşın ise tedavisi devam ediyor. Çınar'da yapılan bu menfur saldırıyla ilgili 13 kişi gözaltına alındı.
(Ajanslar)