İstanbul Yenikapı Miting Alanı, yarın tarihî günlerinden birini daha yaşayacak. Milyonlarca kişi, İstanbul’un fethinin 563. yılı kutlamaları için Yenikapı’ya akacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılacağı etkinlik için alanda hummalı bir çalışma yürütülüyor. İstanbulluları Yenikapı’ya davet eden AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, tarihî buluşmaya saatler kala hazırlıkları anlattı.
“Türkiye’de yıllarca İstanbul’un fethinin kutlanmadığını” belirten Temurci şöyle devam etti: İstanbul bir çağın kapandığı, yeni bir çağın açıldığı şehir. Geçen sene Cumhurbaşkanımızın girişimiyle bir hareket başladı. Çok güzel bir fetih şöleni yaşadık. Geçen sene sahnemiz küçüktü. Bu sene 4 bin 500 metrekarelik bir alana dünyanın en büyük sahnesini kurduk. 563 kişilik mehteran birliği çok güzel bir konser verecek. Türk yıldızları gösteri yapacak. Çok büyük bir görsel şölen olacak. 520 kişi, tiyatral bir çalışma ile İstanbul’un fethini o günün şartlarında, o günün kıyafetleriyle yeniden yaşatacak. Alana 150 farklı noktadan giriş yapılacak. Buraya gelen İstanbullu kendini sahnede hissedecek. Hava sıcaklığının 24-25 derecede olmasını bekliyoruz. Kutlama güzel bir havada olacak. Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız, Başbakanımız, İstanbullu burada olacak. Sahnede gemileri, topları, Osmanlı’nın medeniyet anlayışını göreceğiz. Fetih her şeyden önce gönüllere girmektir. Bütün organizasyonu İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Valiliği yapıyor. Bin 200 kişi geceli gündüzlü çalıştı. Bu emek, pazar günü muhteşem bir kutlama ile taçlanacak. Ulaşım sıkıntısı yok. İstanbullu gemilerle, metroyla, otobüslerle buraya ulaşacak. 150-160 gemi Silivri’den Kadıköy’e kadar birçok noktadan buraya insan taşıyacak. Elbette Cumhuriyetimiz önemli, fakat bizim bir tarihimiz var. Fatih ve İstanbul çok önemli. İstanbul hepimizin, fetih hepimizin, Fatih hepimizin... Siyasi görüşü ne olursa olsun, hep birlikte burada olalım. Öyle bir damga vuralım ki İstanbul böylesini görmemiş olsun.” Saat 17:00’de başlayan etkinliğin sloganı: Yeniden Diriliş, Yeniden Yükseliş.

RAKAMLARLA KUTLAMA TÖRENİ

l Bir milyon seyirci için hazırlık yapıldı.
l 1200 kişilik bir ekip çalışıyor.
l Seyirciler 150 kapıdan girecek.
l Etkinlik alanında; 2 adet büyük çadır hastane, 10 adet sağlık noktası, 70 adet ambulans, 600 adet sağlık personeli, 6 adet mescit, 6 ayrı noktada bol kabinli mobil tuvalet ve şadırvan, 20 adet su dağıtım noktası, gösterinin izlenebilmesi için 9 adet dev ekran bulunacak.
l 180 m x 28 m’lik İstanbul Surları formunda dünyanın en büyük 3D mapping sahne yapıldı. (Yaklaşık 4500 m2)
l Sahnede 540 m2’lik bir led ekran olacak. Hidrolik platformlarla hareket eden 3 boyutlu toplar bulunacak.
l 18 kamerayla canlı yayın yapılacak.
l Canlı yayın işaret dili ile birlikte İngilizce, İspanyolca, Arapça, Fransızca ve Rusça aktarılacak.
l Tören, 8 profesyonel fotoğrafçı ile fotoğraflanacak.
l Yabancı misafirler için simultane sistem kurulacak.