BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

İzlenmiyorsunuz!

Meryem Aybike Sinan
Facebook
Sıkıldık!
Her gün, her akşam ve her programda aynı kişileri görmekten, dinlemekten, okumaktan fena sıkıldık! Mevzular, zaman ve hatta program adları değişse de kişiler değişmiyor televizyon kanallarında.
Artık televizyonlar tabiri caizse “kabak tadı” veriyor!
Bu cefakâr seyirci, her akşam konu ayrı olsa da dönüp dolaşıp her mevzuyu aynı noktaya getiren bu insanların goygoylarını dinlemek zorunda mı? Hakkaniyetin, adaletin, edebin, vicdanın, insafın ve basiretin içinde yer almadığı bu kısır tartışmalar kime ne kazandırıyor?
İnsanlar, TV kanallarının bu anlaşılmaz tutumu yüzünden artık hiçbir tartışma programını izlemiyor, takip etmiyor ve ciddiye almıyor. Çünkü seyirci bıktı. Gerçekten!
Konu her ne olursa olsun fark etmez aynı kişiler gelip konuşur. Konu ekonomi olur yine aynı isimler tartışır. Konu terör olur yine aynı şahıslar, konu kültür sanat olur yine aynı…
Televizyon kanalları seyircinin aklıyla dalga geçiyorlar sanki. Seyirci çoktan kumandayı başka mecralara kırdı haberleri yok! “Keller sağırlar birbirini ağırlar” kabilinden onlar pişmiş pilava su kattıkça televizyonlar irtifa kaybediyor.
Kadının birini zoraki şöhret eden bu kanallar kadın “devlet katil” deyince ancak iki hafta ekrandan uzaklaştırılabildiler! Daha fazla ayrı kalamadılar. Uluslararası ilişkiler, terör, siyaset, ekonomi, enflasyon, FETÖ, eğitim, matematik, fizik, kimya, edebiyat! Ve hatta müzik… Maşallah! Her bir şeyi biliyor…
Bu televizyon yıldızlarının, bir nevi ekran logosu mesabesine inmiş bu allamelerin karşısında izleyici kendini cahil hissediyor, eksik, zavallı ve bir hiç zannediyor. (mu?) Elbette hayır!
Aksine bu tipleri yedi kere çeşmeye susuz götürüp getiren, her anlamda donanımlı yığınla insan var görmezden gelinen ve ekranlardan uzak tutulan. Büyük kitleler en sonunda yeter artık deyip kendini bunlarsız ve tartışmasız karşısına çıkan ilk kanala atıverdi! Televizyon kanallarına canım, hemen su kanalı anlamayınız siz de!
İnsan seyircisini bu kadar da bıktırmaz ki!
Bu kadar da kızdırmaz ki!
Bu televizyon kanallarında bunca varlığın yanında biliyor musunuz ne yok? Kültür yok, düşünce yok, irfan yok, adalet, insaf, izan, akıl ve marifet yok! Müzik yok, belgesel yok, nitelikli tartışma yok, edebî bir üslup yok. Yarınları düşünen, genç kuşakları, aileyi, kadını, ilim ve irfanı düşünen kafa yok!
Bunlar haber kanalları içindi. Ya ötekiler? Onlar zaten çoktan beyaz bayrağı çektiler. Çekilen diziler birbirinin kopyası ve berbat! Bayağı aşklar, yalan dolan, zengin fakir muhabbeti ve yeni yetme oyuncuların sirk palyaçosu ayarındaki oyunculukları vs...
Yemek programları mı azaldı yoksa yemeden içmeden mi kesildik bilmiyorum o da bir rüzgârmış gelip geçmiş işte… Kimseler yemek pişirmiyor artık!
Haber kanallarındaki spikerlerin o hâli nedir öyle? Hepsi aynı tornadan çıkmış gibi! Derinden uykulu bir ses, yapmacık mimik ve jestler ve ayakta perişanlık! Kimileri neredeyse konuşmuyor, fısıldıyor! Moda imiş…
Bizim ailenin tek bir kanalı var. TGRT…
Gerçekten de bu kanalı kutluyorum. Sadece habercilik yapıyorlar. Birbirinden kıymetli spikerleri, hiçbir kanalda olmayan haber çeşnisi ki İHA’ya borçluyuz… Hakikaten nefes nefese seyrettiğiniz bir haber kanalı. Kıymetli yönetmenimiz Ercan Seki Beyefendi'den tek bir isteğimiz var. Bazı bültenlerin arasına edebiyat, müzik, irfan ve medeniyet programları konsa daha mutlu oluruz sanki…
Son olarak girdikleri kanallarda boğulmak üzere olanlara TGRT tavsiye olunur...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
610466 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/meryem-aybike-sinan/610466.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT