BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Uyuyan dev!

Para
Necmettin Batırel
Facebook
Ekonomideki iyileşme, kasıtlı yorum ve haberlerle halkın gözünden saklanıyor. Ama mızrak çuvala sığmıyor. Uluslararası kuruluşlar Türkiye’ye övgü yağdırıyor. Fitch Rating, Londra’da düzenlediği konferansta, Türk ekonomisini göklere çıkardı. Fitch Ratings’in Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Ülke Notları Grubu Direktörü Ed Parker, dünyanın önde gelen şirket CEO’larına hitaben yaptığı konuşmada “Türkiye’nin kamu bilançosu güçlü, kamu borcu düşük, özel bankalar iyi durumda, özel sektör esnek ve dinamik, cari açık ortadan kalktı, fazla veriliyor, sermaye akışı devam ediyor, enflasyon düşüyor, büyüme iyileşiyor..” diyor.. Peki Mr. Parker öyleyse neden hâlâ Türkiye’yi yatırım yapılabilir ülke notunun 3 kademe altında tutuyor, görünümü negatif olarak ilan ediyorsunuz.. Gerçeği kabul ettiğinize göre notumuzu yükseltin! O zaman görelim ne kadar samimi olduğunuzu.
Paris merkezli Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) son raporunda küresel büyüme tahminini yüzde 3,2’den yüzde 2,9’a düşürdü. Türkiye'ye ilişkin tahminlerini önemli miktarda revize eden OECD, daha önce 2019 yılı için öngördüğü eksi %2,9 oranındaki büyüme tahminini, %2,6 oranında yükselterek, eksi %0,3 olarak ilan etti. Örgüt, bu değişimde, turizm ve ihracatta yaşanan artışın önemli rol oynadığını belirtiyor.. OECD Türkiye'nin 2020 yılında, büyüme hızının yüzde 1,5'i aşacağı tahminini koruyor. Hemen hatırlatıyorum bu değerlendirme ikinci çeyrek rakamları esas alınarak yapıldı. Üçüncü çeyrek büyümesinden sonra tablo çok daha farklı hâle gelecek.. 25 Eylül’de New York’ta BM Genel Kurulunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başkan Trump’ın uzlaşması sonucunda, sivil havacılık, otomotiv, otomotiv yan sanayi, mücevher ve tekstil ürünleri ihracatında patlama yaşanacak. Sanayi üretimindeki artış büyüme hızını %2’ye çıkaracak.
Türk ekonomisinin en büyük sorunu enflasyon düşüyor. Fiyat artışlarında kalıcı iyileşme başlıyor. 24,50’den %15,01’e gerileyen TÜFE, eylül ayında tek haneye iniyor. Merkez Bankası, son toplantı özetinde, bu konuya açıklık getiriyor, net ihracatın büyümeye katkısı devam edecek, enflasyonla birlikte şu anda 359 olan Türkiye’nin 5 yıllık risk priminin düşerek, finansal koşullardaki iyileşmeyi destekleyeceğini vurguluyor. Türk halkının tek bir problemi var: Kimseye muhtaç olmadan rahat geçinmek. Faiz indirimleri maliyetleri azalttığı için fiyat artışları durdu. Şu anda en büyük problem döviz kurlarının yukarıda kalması. Dolar/TL 5,70’in üzerinde. Bu çok yüksek bir rakam. Enflasyonun birinci tetikleyicisi yüksek kurdur. Peki cari fazla vermemize rağmen Türk lirası neden değer kazanamıyor? Sebebi ortada. Yerli yatırımcı çılgın gibi dolar toplamayı sürdürüyor.. 13 Eylül haftasında döviz mevduat hesapları 1,5 milyar dolar arttı, 191,4 milyar dolarla rekor düzeye ulaştı. Bireysel yatırımcıların hesabında 118,3, kurumsal yatırımcıların (şirketlerin) hesabında 73,13 milyar dolar var. 23 Kasım 2018’de 159,7 milyar dolar olan döviz hesapları 8 ayda 31,7 milyar dolar artmış. Bunlar Türk lirası değer kaybedecek, para kazanacağız hayaliyle yaşıyor. Uyandıkları zaman doları 4 lirada görecekler.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
609892 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/necmettin-batirel/609892.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT