BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Kulüpler, uyanın!..

Öcal Uluç
Facebook

Birkaç defa yazdım, “dönüp dolaşıp” gene yazacağım, zira hem kulüplerin milyon avrolarına, dolarlarına yazık oluyor, hem de “geleceği parlak oyuncular, o parlak geleceğe varamıyor, hatta bazıları yok olup gidiyor!..”
Aslında çok var ama bugünün sadece birkaç örneği ile yetinelim; mesela Galatasaraylı Tolga, mesela Fenerbahçeli Alper, mesela ve hatta Beşiktaşlı Oğuzhan!..
Bu önemli meselenin, hem de “çok az para ile” çaresi var ama ne kulüpler, ne de “milyon avroları, dolarları ceplerine koyan” futbolcuların kendileri dönüp bakıyor.
İnsanoğlu “çareyi” taaa “Eski Yunan’dan beri bulmuş”; Mentör!..
Haftalar önce yazmıştım; “… Tolga Ciğerci; ‘bugünkü durumda olmasına, bugünkü duruma düşmesine üzüldüğüm’ bir futbolcu. ‘Psikolojik problemleri, sağlık sıkıntıları, saha içinde eksikleri, yanlışları’ olduğu ortada. İnanamıyorum, Abdurrahim Albayrak ‘ne iş yapar’ Florya’da, Fatih Hoca ‘nasıl halledemez’ bu problemi? Geçen sezonun başındaki bir Tolga, bugün ‘ilk on birde oynayan çok futbolcudan daha çok iş yapabilirdi’ Galatasaray’da. Bir ‘uzman’ mentör, çoktan halletmişti bu problemi!..”
Sordum, “mentörlük de yapan” tecrübeli bir spor yazarı arkadaşıma, sevgili Ferdi Leflef’e, dedi ki; “Evet, bence de mevcut 11’deki pek çoğundan daha iyisini yapabilir. Bu kapasite onda var. Hele hele oyuna mental bakışı doğru rötuşlanırsa bundan fazlasını da yapabilir. Mevcut Finansal Fair Play zorunlulukları ve döviz kurları göz önüne alınırsa. Kulüplerimizin ‘eldeki’ malzemeyi en iyi şekilde değerlendirmekten başka çareleri yok! Tolga’yı kazanmayı amaçlayan her çaba, denemeye kesinlikle değer.”
Ve devam etti; “İşte mentör; kafa olarak da, fizik olarak da oyuncuyu sürekli ayakta tutan, hazır tutan kişidir en olumsuz koşullara rağmen. Akıl kullanarak oynamaya, ‘en doğru’ kararları vererek oynamaya yönlendiren kişidir. ‘Yarışmacı, maçı, hatta haftada iki maçı, puanları, turu düşünen’ bir teknik adam, 25 oyuncunun tek tek ‘özelleri dâhil’ sorunlarına, sahadaki eksiklerine, hatalarına, yanlışlarına kadar inerek, ruh hâllerini tartarak, ‘tek adam çalışmaları yaparak’ tam kapasite ile sahada olmalarını” sağlayabilir mi?  Buna imkân yok, zira isteseler de vakitleri yetmez. Ayrıca teknik direktörün görevi oyuncu yeterince performans göstermediğinde formayı bir başkasına vermektir. Oysa mentör, oyuncuyla aynı bota binmiştir ve onunla birlikte hedefe yürümek zorundadır. Sadece bu açıdan bakılırsa, mentörün oyuncu performansını arttırma şansının daha yüksek olacağı ortadadır.”
Ve sevgili Leflef, “çok manidar” bir örnekle noktayı koydu, telefon sohbetimize: “Mesela, Galatasaray Kulübü’ne sormalıyız: Ahmet Çalık ile Serdar Aziz’e harcanan paranın kaçta birine her ikisinden de iyi bir Semih Kaya yapılıp yapılamayacağını?..”

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
603838 http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ocal-uluc/603838.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT