BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Onlar 5. büyük

Ömer Çetin Engin
Facebook

Bu ligin 5. büyüğü Başakşehir’dir artık. Sürdürebildiği futbol-sonuç istikrarı ve ondan da önemlisi takımın bütün isimlerine sinen oyun mantalitesiyle... 

Maç öncesi beklenen oldu. Beklenenden de kolay oldu. TFF 1. Lig’e hazırlanan rakibi önünde müthiş bir Başakşehir izledik. 
Bildiğimiz tiki-taka ve hemen ardından tam zamanında ayağa-dikine-hızlı paslar, önde gegenpressing örnekleri, çok varyasyonlu atak çeşitlemeleri, kanat bindirmeleri, bloklar arası kompakt oyun, disiplinli alan paylaşımı ve daha bir çok modern futbol uygulamaları mükemmeldi Avcı’nın ekibinde. 
Bunun tabii yansıması olarak hata yapması kaçınılmaz olan Karabük, ilk yarıda ağlarında gördüğü 5 golün 4’ünü çıkıştaki pas hatalarından yedi.
Avcı’nın talebeleri oynamaktan zevk alıyor. Dikkat ettim maç 4-0 olmuş Başakşehir’in oyun iştahı ve disiplini aynı... 
Joachim Löw, “Gerçek santrforla oynayalım ya da oynamayalım, dikine ve derinlemesine oynamazsanız işe yaramaz” der. Düşünün bu tarifi tam anlamıyla sahaya yansıtan Başakşehir bir de Adebayor gibi santrfordan çok şey ifade eden yıldızıyla uyguladı bunu dün. Togo’lu ustanın attığı gol kuyumcu terazisi hassasiyeti gerektiren bir dokunuşu gerektiriyordu; o da öyle vurdu zaten... Golünün ardından verdiği asker selamıyla gönüllerimize de dokundu bu arada...
Aslında kötü gününde olan ve çok pas hatası yapan Emre iki asist yazdı maça, kötüsü böylesine efektif yani. İnsan futbol duayeni olunca yapıyor bunu işte. Visca golleri ve asistleriyle resital sunarken Başakşehir’de her oyuncu bir makinanın dişlileri gibi işinin başındaydı.
Kim ne derse desin bu ligin 5. büyüğü Başakşehir’dir artık. Sürdürebildiği futbol-sonuç istikrarı ve ondan da önemlisi takımın bütün isimlerine sinen oyun mantalitesiyle hak ediyorlar bunu. 
Aynı çizginin Avrupa’da da devam etmesini bekliyoruz. Doğrusu 2018’e girmeden Avrupa’da 4 takımını kaybetmek ülke puanı açısından dokunuyor insana. İnsan sormadan edemiyor; Avrupa Ligi madem bu kadar önemsiz tutuluyor, o halde sezonun son haftalarında niye ‘hangi takımlar Avrupa’ya katılacak’ heyecanı yaşanıyor ki bu ülkede?

Maçın adamı: Edin Visca

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
600461 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/omer-cetin-engin/600461.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT