BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

YÜKSEK DİPLOMATİK ZEKÂ!

"Kuzey Irak Muhtar Kürdistan İdaresi Diyanet İşleri Reisliği Yahudiler Sorumlusu" diye bir cümle okunduğunda bunu okuyanın gözünde tarif edilen meslek ve ait olduğu bölge icabı hâliyle sarıklı-sakallı-cübbeli bir din adamı hayali doğacaktır. 
Hâlbuki öyle değil. 
Bu sıfatı taşıyan Şerzad Ömer Mamsani, sakalsız, bıyıksız, kravatlı ve bakımlı bir Avrupai bürokrat görünümünde.
Türkler için yabancı olan, Kuzey Irak diyanetinde Yahudilere hizmet veren veya onlarla münasebetleri tanzim eden bir dairenin varlığı ve bu daire başkanının medyaya verdiği mülakatta söyledikleridir. Şerzad Mamsani, muhabirlere 25 Eylül referandumundan evvel konuşmuş. Dedikleri, kısaca ve mealen şöyledir: 
-Kürdistan'dan ilk sürgün edilen Yahudilerdir. Sonra onları başka ırklar takip etti. Bütün dünyada  2 bin 700 civarında Yahudi Lobisiyle görüşerek 25 Eylül'deki bağımsızlık referandumumuza destek olmalarını istedik. Onlar, vatanlarına dönüp devletlerini kurdular. Bugün vefa borçlarını ödemeleri gerekmekte. İstiklalimize karşı olanlar, Saddam zamanındaki Irak'tan istifade edenlerdir...
Sözler, ağırlaşan cümlelerle devam edip gidiyor.
Bu mülakat, şimdi basına akseden bir fotoğrafla buluşunca her şey yerine oturmaktadır:
Bahsettiğimiz fotoğrafta ortada başında puşudan sarığı ve askerî kıyafetiyle Mes'ud Barzani yer almaktadır. Masanın sol başında 78 yaşında olan Yahudi asıllı ve Fransız hükûmetlerinde sağlık ve dışişleri bakanlığı yapmış sosyalist parti mensubu Bernard Koucher görünüyor. Sağ başta ise yine Yahudi asıllı Fransız Bernard Henri Levy var. Fransızların, ismini BHL diye kısalttıkları bu kişiye Batının verdiği unvansa "Modern Çağın Lawrence'i"dir. "Filozof, entellektüel, yazar, oyuncu, yönetmen" gibi daha başka unvanları da var. Ancak fikir haysiyetine sahip Avrupalılar "siyonizme ve emperyalizme verdiği hudutsuz destekten dolayı" ona şarlatan demekteler. 
BHL'nin hayatına bakıldığında bir zaman Afganistan'da, başka bir zaman Irak'ta, kuzey Suriye'de PYD ile, Mısır'da hükûmeti devirmek için isyan çıkartan ordunun yanında, Tunus ve Libya'da terör gruplarına silah temin etmekte. Son olarak Avrupa'da Kürdistan Muhtar İdaresi'nin 25 Eylül bağımsızlık referandumuna lobi  çalışması yapmış. 
BHL için "Mossad ajanı" denmekte. Muhtemelen diğeri de öyle. Belli ki Kuzey Irak'ın yardım talep ettiği lobiler onları sahaya sevk etmişler. Ancak masada yine Avrupa tarzı giyimli daha başka kişilerle bir hanım da var.
Bütün bu malumat ile 25 Eylül akşamı Erbil'de neden İsrail bayraklarıyla gösteri yapıldığı ve Tel Aviv'de Yahudilerin neden sevinçle sokaklara döküldüğü anlaşılmaktadır. Zerre şüphesi olan varsa onlar, BHL'nin "Libya'da ne yaptıysam Büyük İsrail için yaptım!" ikrarını duymalılar. Tabii Libya'da ve her yerde. 
Filistin'de masum çocuklar İsrail askerleri tarafından hunharca katledilirken bu  dayanılmaz manzaraları yok sayıp İsrail’le iş birliği yapan, Büyük İsrail'e taşeronluk eden sözde Kürtlere yazıklar olsun!.. Onlar, Kürtleri, siyon emellerine peşkeş çekmekteler.
25 Eylül, 15 Temmuz'un devamıdır. 15 Temmuz'u kimler tezgâhladıysa 25 Eylül de onların tezgâhı.
Ankara, Moskova, Bağdat, Tahran dörtlemesinde çok iyi çalışmalıdır. Bu güzergâhta diplomatlarımıza tarihî yüksek zekâ kıvraklıkları düşmekte. 
3 çalışma olmazsa olmazdır. Bunlardan biri Bağdat'ı Tahran'ın nüfuzundan kurtarmak, diğeri Moskova'yı ikna ederek Esad'ı gönderip Şam'ı da katarak 4'lü ittifakı 5'e çıkarmak ve üçüncü olarak Kuzey Irak'ta Kürt yöneticilerle halkı karıştırmamaktır.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
598681 http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/rahim-er/598681.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Reklamı Geç
KAPAT