BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Namaz ve sağlığımız...

Salim Köklü
Facebook
 
 
Dinimiz, ibadetlerin en üstünü olan namazı, ömrümüzün sonuna kadar kılmayı emretmiştir. Namaz kılan, sağlık için olan faydalarına da elbette kavuşur.
 
Müslüman, namazı Allahü teâlânın emri olduğu için kılar. Rabbimizin emirlerinde birçok hikmet, fayda vardır. Yasaklarında da birçok zararların olduğu muhakkaktır. Bu fayda ve zararların bir kısmı bugün tıp mütehassıslarınca tespit edilmiş durumdadır. İslamiyet’in sağlığa verdiği önemi, hiçbir din ve düşünce vermemiştir. Dinimiz, ibadetlerin en üstünü olan namazı, ömrümüzün sonuna kadar kılmayı emretmiştir. Namaz kılan, sağlık için olan faydalarına da elbette kavuşur. Namazın sağlık yönünden sağladığı faydalardan bazıları şunlardır:
1-Namazda yapılan hareketler yavaş olduğundan, kalbi yormaz ve günün muhtelif saatlerinde olduğu için insanı devamlı dinç tutar.
2-Günde başını seksen defa yere koyan bir kimsenin beynine ritmik olarak fazla kan ulaşır. Bu yüzden beyin hücreleri iyice beslendiğinden hâfıza ve şahsiyet bozukluklarına, namaz kılanlarda çok daha az rastlanır. Bu insanlar daha sağlıklı bir ömür geçirirler. Bugün tıpta “senil demans” denilen bunama hastalığına uğramazlar.
3-Namaz kılanların gözleri, düzenli olarak eğilip-doğrulmaktan ötürü daha kuvvetli kan dolaşımına sahip olur.
Bu sebeple göz içi tansiyonunda artma olmaz ve gözün ön kısmındaki sıvının devamlı değişmesi temin edilmiş olur. Gözü “katarakt” veya “karasu” hastalığından korur.
4-Namaz kılmaktaki izometrik (aynı ölçülü) hareketler, midedeki gıdaların iyi karışmasına, safranın kolay akmasına ve dolayısıyla safra kesesinde birikinti yapmamasına, pankreastaki enzimlerin kolay boşalmasına yardımcı olacağı gibi, kabızlığın giderilmesinde de rolü büyüktür. Böbreğin ve idrar yollarının iyice çalkalanmasından, böbrekte taş oluşmasının önlenmesine ve mesanenin (idrar torbasının) boşalmasına da yardımcı olmaktadır.
5-Beş vakit kılınan namazdaki ritmik hareketler, günlük hayatta çalıştırılamayan kas ve eklemleri çalıştırarak, artroz ve kireçlenme gibi eklem hastalıklarını ve kas tutulmalarını önler.
6-Vücut sağlığı için temizlik muhakkak lazımdır. Abdest ve gusül, hem maddi hem de manevi bir temizliktir. İşte namaz, temizliğin ta kendisidir. Zira hem bedenî, hem de rûhî temizlik olmadan namaz olmaz. Abdest ve gusül, bedenî temizliği sağlar. İbadet görevini yerine getiren bir kimse, rûhen dinlenmiş, temizlenmiş olur.
7-Koruyucu hekimlikte, muayyen (belirli) zamanlarda yapılan beden hareketleri çok mühimdir. Namaz vakitleri, kan dolaşımını tazelemek ve teneffüsü (nefesimizi) canlandırmak için en uygun vakitlerdir.
8-Uykuyu tanzim eden önemli unsur namazdır. Hattâ vücutta biriken statik (durgun) elektriklenme, secde yapmakla topraklama yapılmış olur. Böylece vücut tekrar zindeliğe kavuşur.
Namazın bu faydalarına kavuşmak için, namazı vaktinde kılmalı, temizliğe, çok yememeye ve yenilen gıdaların temiz, helâl olmasına da dikkat etmelidir.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
613015 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/salim-koklu/613015.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT