BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Nihayet sabah acile yetiştik

Ünal Bolat
Facebook
“Tatvan’dan gece hareket edip sabahın ilk ışıklarıyla Diyarbakır’a gelmiştik...”
 
Yaralı kadın ambulansa yerleştirince gözlerini açtı. Sanki kurtarılacağını düşünerek dudaklarına ufak gülümseme yüzüne bir tebessüm geldi.
Şimdi bütün mesele en seri şekilde Diyarbakır’a ulaştırmaktı. Bu arada vurulmasının üzerinden 5 saat geçmiş epeyce kan kaybetmişti. Yola çıkarken doktora;  “Eşime haber verin merak etmesin” diye de tembihledim.
Saat gecenin 24.00’ü, mevsim kış ve hava soğuk. Her ihtimale karşı yanıma bir paket sargı bezi ve bir torba da pamuk aldım. Yolda kanamanın artmaması için tampon yapmak istiyordum.
Hızlı gitsek kanama artabilir, yavaş gitsek kan kaybından ölebilirdi. Bazı yerde yavaş bazı yerde hızlı bir şekilde gidiyorduk. Yolda birkaç defa kanayan tamponu değiştirmiş, temiz tampon koymuştum. Ama ne kadar dikkat edersem edeyim arabanın sarsması sonucu kadın bayağı kan kaybetmişti.
Uykuma yenik düşmemek için kendimi zor tutuyordum. Sabahın ilk ışıklarıyla Diyarbakır’a hastaneye vardık.
Hastane acilden giriş yaptık. Acildeki doktorla görüştüm. Onun yardımıyla evinden beyin cerrahını çağırdık. Cerrah gelince de acil olarak ameliyata alındı.
Allah’tan kadının nüfus kâğıdını da yanımıza almayı unutmamıştık. Bu işimizi iyice kolaylaştırmıştı. Şimdi beklemekten başka çaremiz yoktu.
Acilin önündeki salonda şoför arkadaşla birlikte kendimizi koltuklara atıp ümitle beklemeye başladık. Yorgunluktan ayakta duracak hâlimiz kalmadığı gibi uyku da gözümüzden akıyordu. Bu arada hastane polisi gelmiş bizimle beraber hem ameliyat sonucunu bekliyor hem de olayla ilgili bize bazı sorular soruyordu.
Ben de cevap veriyordum. Olayın gidişatı kadının ameliyattan çıkıp çıkmasına bağlıydı. Ümitle beklerken sıcağın ve yorgunluğun tesiriyle kendimden geçmiş dalmıştım. Aradan ne kadar zaman geçti bilmiyordum ki polis arkadaşın seslenmesiyle uyandım.
Saate bakınca aradan iki saat geçmiş olduğunu gördüm. Çok heyecanlanmıştım:
-Ne oldu hastanın durumu nasıl, diye sorduğumda polis arkadaş bizi içeri doktorun odasına çağırıp kendisinin bizimle görüşmek istediğini söyledi. Hızlı bir şekilde yerimden fırlayıp doktorun odasına yöneldim. Kadının durumunu çok merak ediyordum. Şoför arkadaş da beni takip ediyordu.
Kapıyı çalıp telaşlı bir şekilde içeri daldım. Doktor ve yanında bir kişi daha vardı. O biraz daha yaşlı olan kişi meğerse kadını ameliyat eden beyin cerrahıymış. DEVAMI YARIN
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
615126 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/615126.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT