BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Bir yaşlı kadın için...

Ünal Bolat
Facebook
Biz olsak “Bu kadar yaşlıysan gecenin bu saatinde niye evinden çıktın?” derdik...
 
 
İsveç’teki yaşadığım unutulmaz anılarımdan anlatmaya dünkü kaldığım yerden devam ediyorum...
Bir kış günü, gece geç saatlerde, 505 numaralı hat'ta belediye otobüsüyle yolculuk yapıyordum. Otobüs sakin bir yerde, göl kenarında yol alıyordu. Duraktaki yolcuyu almak için durdu. Oldukça yaşlı bir bayan yolcu, şoföre gideceği semtin ismini söyledi ve otobüsün oraya gidip gitmeyeceğini sordu. Olumlu cevap alınca, otobüse bindi.
Bir süre sonra yolcu, otobüs şoförünün yanına gelerek gideceği adresi söyledi ve otobüsün oraya gidip gitmeyeceğini tekrar sordu. Şoför çok yakınından geçtiğini söyledi. Yolcu, çok yaşlı olduğunu, evinin yanına kadar götürmesi gerektiğini, eğer götürmeyecekse niçin kendisini otobüse bindirdiğini sordu.
Şoför, o saatte, o hat'ta başka yolcu otobüsü olmadığı için kendisini aldığını, indireceği yerden biraz yürürse, evine kolaylıkla varabileceğini söyledi.
Yolcu, her tarafın kar içinde olduğunu, kayıp düşebileceğini, böyle bir durumda, belediyeye karşı tazminat davası açmak zorunda kalabileceğini tehdit eder şekilde anlattı...
Ben olup bitenleri izliyor, bu konuşmanın nasıl sonlanacağını merak ediyordum. Eminim, bu konu bizde olsa genelde verilecek cevap “bu kadar yaşlıysan gecenin bu saatinde niye evinden çıktın teyzeciğim?” gibi bir şey olurdu. Şoför de ister istemez, “yapacak bir şey yok” diyerek yolcuyu indirir güzergâhına devam ederdi.
Belli ki şoför çok sıkışmıştı. Ne yapabileceğini bilmiyordu. Yaşlı yolcunun isteği yerinde değildi. Onun için ona, onu evine kadar götürürse seferin gecikeceğini, yolcuların yolda kendisini beklemek zorunda kalacağını, eğer şikâyetçi olanlar olursa, işine son verilebileceğini, kendisini anlayışla karşılayıp zorluk çıkarmaması gerektiğini, yalvaran ifadelerle anlattı. Fakat yolcu bir türlü ikna olmuyordu. Ne de olsa, dünyanın her yerinde yaşlılar bazen inatçı oluyorlar.
Sonunda şoför, telsizle merkezi aradı ve başındaki bu ciddi durum için ne yapması gerektiğini sordu. Durum merkezdeki yetkililerle uzun uzun tartışıldı. Belli ki, yolcu haksızdı ama gece vakti de, ona anlayışlı davranmak gerekiyordu...
Nihayet merkezdeki yetkili kararını verdi. Merkezden bir servis aracı gönderileceğini, araç gelinceye kadar yolcunun indirilmeden otobüste bekletilmesini istedi...
         Asst. Prof. Dr. Osman Nuri Yıldırım-Antalya
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
616175 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/616175.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT