BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Sakın oradan ayrılma!..

Ünal Bolat
Facebook
“İyi arkadaşlarla beraber bulunduğumuz için kötü alışkanlıklarımızdan kurtulduk.”
 
İhlas’tan, Bursa bölgeden emekliyim. Geçen günlerde, Hayatım Roman Köşenizde yayınlanan güzel bir hatırada, TGRT filmleri çekilirken, TGRT’nin filmlerde evliya rolü alan isimlerin nasıl tövbe edip sarhoşluktan kurtulduğunu ibretle okuduk. Bu hatıra vesilesiyle, bizim de merhum Kazım Kartal ile yaşadığımız bir hatıra var...
TGRT filmlerinin bazı sahnelerinin çekimleri için, Kazım Kartal’ın da içinde olduğu bir ekip Bursa’ya gelmişti. Bu ekibin konaklama, ulaşım ve iaşe temini için vazifelendirilmiştik. Bu sebeple ekiptekilerle ve rahmetli Kazım Abiyle de bir samimiyet kurmuştuk.
Kendisi bir gün bana, samimiyetle; film çekimleri için Türkiye’nin çeşitli şehirlerine gittiklerinde İhlas’ın elemanlarıyla tanıştığını ve hepsinin birbirine benzediğini, hep neşeli ve güler yüzlü olduklarını, bunun sebebini merak ettiğini sordu.
Biz de dilimizin döndüğü kadarıyla, gazetemizin Bizim Sayfa'sındaki ve kitaplarımızdaki yazılanlara uymaya çalıştığımız için olabileceğini söyleyince kendisi anlatmaya başladı:
“Yeşilçam’da yıllarca çalıştık, çok paralar kazandık ama hiç bereketini göremedik ve sıkıntılar çektik. Son yıllarda sinema sektöründeki daralmadan dolayı işsiz kaldık... TGRT’den teklif gelince, doğrusu önceleri çekimser kaldık ve çalışamayacağımızı düşündük. Ama mecbur olduğumuz için de kabul ettik. Fakat çalışmaya başlayınca, buradaki insani ilişkileri görünce mutlu olduk. İnsana verilen değer bizde bir huzur meydana getirdi. Mesela; Yeşilçam’da film çekerken, attan düşme sahnesini 1. defeda başaramazsanız size kızarlardı. 2. defa yine yapamadığınızda bağırıp çağırıp hakaretler bile ederlerdi. Fakat burada,1. ve 2. denemelerde yapamadığımızda, biz mahcup olduğumuz hâlde, yönetmen arkadaş bizi teselli ederek, 'Olsun Kazım Abi, bunda da bir hayır vardır, tekrar deneyelim' diyor...
Burada insan olduğumuzu anladık. Bir huzura kavuştuk, iyi arkadaşlarla beraber bulunduğumuz için kötü alışkanlıklarımızdan kurtulduk. Paramıza bereket geldi. Enver Abi bize Yeşilçam’dan çok para vermiyor ama huzur verdiği için evimizde de bunun etkisini gördük. Hanım bana 'Sakın TGRT’den ayrılma' diyor. Etrafımızda, bizim TGRT’de nasıl çalıştığımı soranlara da anlatıyorum ve hepsinin TGRT’de çalışmasını tavsiye ediyorum...”
           Mustafa Erim-Bursa
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
616410 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/616410.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT