Yarışmacılar, IŞİD'le karşı karşıya kaldı. Avustralyalıların mültecilerin yapmak zorunda kaldıkları yolculuklar hakkında bilinçlenmesini hedeflediği belirtilen reality şov, neredeyse yarışmacıların ölümüne neden oluyordu.
Üç Avustralyalı yarışmacının, Peşmergenin kılavuzluğunda Irak üzerinden Suriye'ye geçtiği program Temmuz sonunda yayınlanacak.
- Savaşın ortasında ölümle burun buruna
25 yaşındaki Nicole adlı yarışmacı, "Irak'tan Suriye'ye geçtiğimizde sınıra yakın bir yerdeki bir mülteci kampına gideceğimizi, orada ailelerle tanışacağımızı sandım. Ama sınırı geçtikten sonra arabayla dört saat kadar ilerledik ve o zaman aktif bir savaş bölgesinde bulunduğumuzu anladım" dedi. IŞİD'e 1 kilometre yaklaştılar Geçtikleri bazı köylerden gelen silah seslerini duyan Avustralyalı yarışmacılar, bir noktada doğrudan IŞİD militanları olduğu söylenen bir gruba 1 kilometre mesafe kalana kadar yaklaştı.
- IŞİD militanları havan topuyla saldırdı
Yarışmacıların sığınmacıların izlediği rotayı takip etti. Suriye'ye Irak'tan peşmergelerin eşliğinde giren çelik yelekli 6 yarışmacı, ülkenin kuzeyini takip edip Akdeniz'e doğru yolculuğa başladı. Ancak bir süre sonra Suriye'nin Haseke bölgesinde IŞİD ile YPG'nin çatıştığı alandan geçerken saldırıya uğradılar.
IŞİD militanlarının elindeki bir köyün 1 kilometre ötesinden geçen ekip fark edildi.
IŞİD militanları gruba havan topuyla ateş açtı. Nicole adındaki 25 yaşındaki yarışmacı, "Bizi 'Bir vınlama duyduğunuzda 100 metre koşmak için 30 saniyeniz var' diye uyardılar. Deli gibi koşmaya başladık" diye yaşadıklarını anlattı. Nicole YPG'yi kast ederek "Ateş ederek, köyde bulunan IŞİD militanlarını püskürtmeye çalışıyorlardı… O zaman gerçekten ciddi bir şeyle karşı karşıya olduğumuzu anladım" diye konuştu. (Kaynak: Yeni Şafak)