Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yaşanan akaryakıt sıkıntısını aşmak amacıyla üç rafineri daha kurulacağı bildirildi.
IKBY Parlamentosu Petrol ve Gaz Komisyonu Başkan Yardımcısı Roza Mahmut, akaryakıt sorununu çözmek için Erbil, Süleymaniye ve Duhok'ta üç rafineri kurulacağını belirterek, "Bu rafinerilerin her birinde günlük 50 bin varil ham petrol rafine edilecek. Kısa bir süre içinde bu rakam 100 bin varile çıkacak. Bu projeyle devlet hazinesine yılda milyonlarca dolar gelir sağlanacak" dedi.
Mahmut, hazırlık aşamasında olan projenin kısa bir süre içinde tamamlanacağını ifade etti.
Kuzey Irak'taki Kürt bölgesinde halihazırda 3 büyük rafineri bulunduğunu aktaran Mahmut, "Yaklaşık 500 de ruhsatsız küçük rafineri bulunuyor. Bunların kapatılması için Doğal Kaynaklar Bakanlığına dilekçe yazdık. Çünkü bu rafinerilerde üretilen benzinin kalitesi çok düşük ve araçların bozulmasına yol açıyor" diye konuştu.
Süleymaniye Valiliği Petrol ve Gaz Komisyonu Başkanı Galip Muhammed de rafinerilerin açılmasıyla akaryakıt sıkıntısının aşılacağını ve 10 bin kişiye istihdam sağlanacağını kaydetti.
Irak'ın en büyük petrol rafinerisi Beyci'nin DAEŞ'in eline geçmesinden sonra birçok kentte akaryakıt sıkıntısı yaşanıyor. Irak merkezi hükümeti ve bölgesel hükümet, İran ve Türkiye'den rafine edilmiş petrol ithal ederek akaryakıt açığını kapatmaya çalışıyor.