Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin halkına yönelik saldırıların sebebinin işgal ve İsrail'in yerleşim birimlerinin inşaatına devam etmesi olduğunu söyledi.

Ramallah'taki Başkanlık binasında Meretz Partisi lideri Zahava Galon başkanlığındaki heyeti kabul eden Abbas, "Bir bebeğin yakılarak öldürülmesi çok çirkin bir olay. Bu bir insanlık karşıtı suçtur, savaş suçudur" dedi.

İsrail'de Yahudi yerleşimcilerin bir Filistinlinin evini kundaklamasına yönelik tepkilere dikkati çeken Abbas, "Muhammed Ebu Hudayr'ın yakılarak öldürülmesini henüz unutmuş değilken gelecekte birbirimizle nasıl ilişki kurabiliriz. Ben sizlerin ve genel olarak İsrail halkının bu olaya karşı tavrını biliyorum. Başbakan ve cumhurbaşkanınızdan da bu saldırının insanlık karşıtı suç olduğu yönünde sözler duydum ancak bu böyle nereye kadar devam edecek?" ifadesini kullandı.

Abbas bu saldırının da diğerleri gibi "saldırganın akli dengesinin yerinde olmadığı ya da psikolojik sorunları olduğu şeklindeki sözlerle" geçiştirilmesinin iyi sonuçlar doğurmayacağına dikkati çekti.- "Sabredecek gücümüz kalmadı"

Saldırıların devam etmesi durumunda barıştan söz etmenin mümkün olmayacağını belirten, Abbas sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu saldırıların temel sebebi işgal ve yerleşim birimi inşaatlarının sürmesidir. Başbakan Binyamin Netanyahu inşaatlara devam ederek ve müzakere sürecini görmezden gelerek barış ve istikrarı sağlayacağını mı düşünüyor. Bizim sabredecek gücümüz kalmadı. Barıştan yana olan politikamızı sürdüreceğiz ancak bu durum böyle sürerse farklı tavır alacağız."

Yahudi yerleşimcilerin önceki gün Nablus kentinin güneydoğusundaki Duma beldesinde Filistinlilere ait bir evi ateşe vermesi sonucu çıkan yangında Ali Devabişe isimli bir bebek hayatını kaybetmiş, anne ve babası yaralanmıştı. Saldırı, Filistin ve uluslararası toplumda büyük infiale yol açmıştı.

Batı Şeria'da, İsrail askerlerinin Yahudi yerleşimcilerin söz konusu saldırısını protesto eden göstericilere müdahalesinde Filistinli Leys el-Halidi, Gazze'de ise Muhammed Hamid el-Mısri hayatını kaybetmişti.Saldırı, Ürdün'ün başkenti Amman'da protesto edildi


Ürdün Üniversitesi kampüsünde toplanan öğrenciler, Filistinli ailenin evine gerçekleştirilen ve bir bebeğin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı kınadı.

Rektör Halif et-Taravine ile öğretim görevlilerinin de katıldığı eylemde, İsrail büyükelçisinin ülkeden kovulması istendi.
İsrail karşıtı sloganlar atılan gösteride, ölen Filistinli bebek Ali Devabişe için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Taravine, yaptığı konuşmada, öğrencilerin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Yahudi yerleşimcilerin, Filistinlilere karşı zalimce eylemlerinden duyduğu öfkeyi dile getirmek için toplandığını belirterek, "Bu protestoyla tüm dünyaya ve Ürdün'deki büyükelçilere 'Bir bebeği yakan Siyonistlerin yangın aletine karşı öfke çığlığınızı ülkenizde duyurun' mesajı iletiyoruz" dedi.

- "Pilot Kesasibe ile bebek Devabişe'yi yakan aynıdır"

Öğrencilerden Sair el-Ferhat, "Bugün ümmetin davası için buradayız. Ümmetin baş davası, işgal altındaki Filistin'dir. Radikal Yahudilerin yaptığı zalim eylemi protesto etmek amacıyla toplandık" diye konuştu.

Ferhat, "Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe'yi yakan eller ile Filistinli bebek Ali Devabişe'yi yakan eller aynıdır. Bunlar, radikalizmde, vahşilikte, terörde DAEŞ'ten aşağı değiller" ifadelerini kullandı.

Yahudi yerleşimcilerin önceki gün Nablus kentinin güneydoğusundaki Duma beldesinde Filistinlilere ait evi ateşe vermesi sonucu Ali Devabişe adlı bebek hayatını kaybetmiş, anne ve babası yaralanmıştı. Saldırı, Filistin ve uluslararası toplumda büyük infiale yol açmıştı.