Fatih GÜRBÜZ
Biraz da bu iş, tam bir gösteriş yarışına dönüştü. Finansal sıkıntısı olmayan ülkeler, en yüksek ve en ilginç binayı inşa edebilmek için kıyasıya rekabet içinde.
Yaşadığımız dünya üzerinde bizleri gerçekten hayrette bırakacak yapılar mevcut. Antik dönemde bilinen 7 harika var; Keops Piramidi, Babil'in Asma Bahçeleri, Zeus Heykeli, Rodos Heykeli, İskenderiye Feneri, Halikarnas Mozolesi ve Artemis Tapınağı... Bugün bunlardan sadece Keops Piramidi ayakta. İsviçre merkezli "New7Wonders Vakfı", bu listeyi geçtiğimiz yıllarda güncelledi. Milyonlarca kişi, aralarında Ayasofya'nın da yer aldığı 21 eseri oyladı. Sonunda ortaya şu liste çıktı: "Ürdün'deki Petra Antik Kenti, Çin Seddi, Brezilya'daki İsa Heykeli, Peru'daki Machu Picchu Antik Kenti, Meksika'daki Chichen Itza Piramidi, İtalya Roma'daki Kolezyum ve Hindistan'daki Tac Mahal..."
Ancak gelişen teknoloji ve mühendislikle birlikte bu listeye yeni şaheserlerin ekleneceği muhakkak. Biraz da bu iş, gösteriş yarışına dönüştü. Finansal sorunu olmayan Birleşik?Arap Emirlikleri gibi ülkeler, en yüksek ve en ilginç tasarımı yapmak için kıyasıya rekabete girişti. Biz de modern zamanın en beğenilen 8 binasını bir araya getirdik. 
Haddimiz olmasa da yeni harika adaylarını belirledik. Bakalım hangi şehirlerde neler saklıymış…
PEKİN ULUSAL STADYUMU (ÇİN)

Çin hükümeti uluslararası bir tasarım yarışmasıyla dünyaca ünlü mimarları bir araya getirdi. 2003'te temelleri atılan stadyum, Pekin'deki 2008 Yaz Olimpiyatları için tasarlandı. Dış görünüşü sebebiyle kuş yuvasına benzetiliyor. 5 yılda tamamlandı. 91 bin kişilik kapasitesi var. Pekin Ulusal Stadyumu, atletizm yarışmaları ve futbol finallerinin yanı sıra, açılış ve kapanış seremonilerinin de adresi. 
NORD LB BİNASI  (HANNOVER, ALMANYA)

Almanya'nın en büyük ticari bankalarından bir tanesi olan Nord LB binasının cephesi tamamen camdan yapıldı. Yaklaşık 40 bin metrekare kullanım alanı bulunan tasarım harikası; içinde kafeler ve restoranları da barındırıyor. DANS EDEN EV (ÇEK CUMHURİYETİ)


Vlatava Nehri kıyısındaki binanın yapımı 4 yıl sürdü; 1996'da hizmete girdi. Milunic ve Gehry tarafından inşa edilen binanın stili, sanat ve mimarlık çevrelerince yeni barok olarak nitelendiriliyor. Mimarlar, Dancing House'u şehrin kültür merkezi yapmayı planlamışlardı ve bina zamanla Prag'ın sembollerinden biri haline geldi.
Lapis Han (İstanbul)Osmanlı'daki bedesten kültürü Cumhuriyet dönemiyle birlikte yerini estetikten mahrum iş hanlarına bıraktı. Gürallar Yapı'nın Kartal'da inşa ettiği Lapis Han bunun tersi bir mimari görünüm sergiliyor. E-5 aksının tam üzerinde, metronun çıkış noktasında yüksek görünürlük ve prestije sahip Lapis Han 'yaşayan bina' konseptiyle diğerlerinden farklılaşıyor.