Avrupa Birliği'nin önündeki en acil konu Suriyeli mülteci akını. Yunanistan'ı aşarak orta Avrupa'ya ulaşan ve birliğin batısındaki ülkelerin kapısına dayanan mültecilerin alarm zillerini çaldırdığı ülkelerden biri de Fransa. Birliğin Brüksel'de mülteci akınıyla ilgili zirvesinin ardından Fransa Başbakanı Manuel Valls'ten yeni açıklamalar geldi.
France 2 televizyonuna konuk olan Valls, sığınmacı krizine ilişkin bir soruyu, "İki yıl içinde 30 binden fazla sığınmacıyı kabul edemeyiz. Suriye'deki diktatörlükten kaçan herkesi Avrupa'da ağırlayamayız" şeklinde yanıtladı.
Başbakanı Valls, Avrupa'ya gelmesi konusunda anlaşmaya varılan 160 bin sığınmacı için acil olarak karşılama merkezlerinin oluşturulması ve ekonomik nedenlerle göç edenlerle meşru iltica talebi bulunanların ayrımının yapılması gerektiğini ifade etti.
Avrupa'nın dış sınırlarının korunmasının şart olduğuna işaret eden Valls, şöyle konuştu:
"Sığınmacılara karşı insanlığımızı göstermeliyiz fakat göçmen akınını kontrol etmeliyiz. Çünkü bu durum iş gücü piyasası açısından sorun olacak. İltica başvurusu reddedilen sınır dışı edilmeli."
Fransa, AB Komisyonu'nun Avrupa çapında düzenlediği sığınmacı alma planına göre 24 bin sığınmacı kabul edecekti.
- BM toplantısı öncesi Paris'te buluştular
Öte yandan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da Avrupalı mevkidaşlarıyla Suriye krizini görüştü. Bakan Fabius, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'ı kabul etti. Görüşmeler basına kapalı gerçekleşirken, Fabius twitter hesabından paylaştığı mesajda "New York'taki BM Genel Kurulu'nun birkaç gün öncesinde Suriye'deki durumu ele almak için Paris'teyiz" ifadesini kullandı.
Suriye'deki krizinin ele alınacağı ve Papa Francis'in de katılacağı BM Genel Kurulu'nda 154 devlet ve hükümet başkanının katılması bekleniyor.