İsrail resmi televizyonu Kanal 1'in haberine göre, Netanyahu, BM Genel Kurulu'ndaki konuşması için ülkeden ayrılmadan önce yaptığı basın açıklamasında, İsrail'in Mescid-i Aksa'daki süregelen durumu muhafaza edeceğine işaret ederek, "Filistinliler, Aksa'da İsrail polisiyle girdiği çatışmalarla mevcut durumu değiştiriyor" dedi.

BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasında İran ve büyük devletler arasında imzalanan nükleer anlaşma karşısında İsrail vatandaşlarının hissiyatını dile getireceğine işaret eden Netanyahu, konuşmasında ayrıca Suriye'deki durum, İsrail'in kuzey sınırındaki risklerin yanı sıra Filistin ile barış görüşmeleri ve "Filistinlilerin İsrail'e karşı uyguladığı tahrik" konularını ele alacağını belirtti.

Netanyahu, ayrıca "İsrail'in güvenlik alanındaki ihtiyaçları ve barışın sağlanması konusundaki gayretini" görüşmek üzere ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir araya geleceğini sözlerine ekledi.

İsrail, Mescid-i Aksa'daki çatışmaların, Yahudi yerleşimciler ile İsrail polisinin Aksa'ya yönelik baskınlarına karşı mücadele eden "murabıtlar"ın varlığından kaynaklandığını öne sürüyor.