Irak Parlamentosundaki Güvenlik ve Savunma Komitesi Üyesi İskender Vetut, istihbarat paylaşımı için oluşturulan özel operasyon odasının etkinleştirilmesinin ardından, dört ülkeden güvenlik uzmanlarının katıldığı toplantıların fiilen başladığını söyledi.
Rusya'nın Irak'taki DAEŞ hedeflerini vurması için Irak hükümeti tarafından resmi talep gelmesi gerektiğini ancak şu ana kadar böyle bir adım atılmadığını belirten Vetut, "Dörtlü istihbarat odası konusunu ele alan Güvenlik ve Savunma Komitesi, Rusya'dan Irak'taki DAEŞ hedeflerini vurmasının istenmesi gerektiği konusunda görüş birliğine vardı" dedi.
Öte yandan Irak ordusundan emekli olan Tuğgeneral Halil en-Nuaymi ise Irak'ın bu konuda bir karar alması için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu belirtti.
Irak içinde bu meselede görüş ayrılıkları olduğunu, Şiiler ve Kürtlerin DAEŞ'le mücadeleye Rusların katılmasını desteklerken Sünnilerin ise karşı çıktığını dile getiren Nuaymi, Sünnilerin onayının kazanılması için de fazla zaman gerektiğini ifade etti.
Nauymi ayrıca ABD'nin de Rusya'dan bu yönde bir talepte bulunmaması konusunda Başbakan Haydar el-İbadi'ye baskı yaptığını ve İbadi'nin ABD gibi bir stratejik müttefiki kaybetmek istemediğini ileri sürdü.
DAEŞ ile mücadelede hala işin başında olduklarını iddia eden emekli tuğgeneral, Irak ordusunun savaş kabiliyetinin sınırlı olduğunu kaydetti.
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, cumartesi günü yaptığı açıklamada, Moskova, Tahran ve Esed yönetiminin terör örgütü DAEŞ'e karşı Irak'ı silahlandırmasının önünde bir engel olmadığını ifade etmişti. İbadi, Rusya'nın, ülkesindeki terör örgütü DAEŞ hedeflerini vurmak istemesi halinde bu planı inceleyebileceklerini belirtmişti.