İsrail Polis Sözcüsü Luba Samiri yaptığı açıklamada, "Dün gece sabaha doğru polis Doğu Kudüs'ün farklı semtlerinde, son günlerdeki olaylara karıştıkları şüphesiyle toplam 17 kişiyi gözaltına aldı" dedi.
Samiri, gözaltına alınanlardan üçünün çocuk olduğunu belirtti.
Yahudi yerleşimcilerin, ağustosun başlarında Nablus'ta Filistinli bir ailenin evini kundaklamasıyla fitili ateşlenen, Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınları ile tırmanan gerginlik, son günlerde İsrail'de ağırlıklı olarak Filistinlilerin yaşadığı şehirlerle Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerle ciddi boyutlara ulaştı. Ay başından bu yana İsrail'in saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 24'e yükseldi. Olaylarda 4 de İsrail vatandaşı öldü.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, düzenlenen gösterilere müdahale amacıyla önceki gün Kudüs'e daha fazla asker sevk edilmesi talimatı verirken, dün Batı Şeria'nın farklı bölgelerinde İsrail askerleriyle Filistinliler arasında çıkan olaylarda 13 yaşındaki Filistinli bir çocuk öldü, 75 kişinin yaralandı.
İsrail ordusuna ait savaş uçaklarının önceki gün gece Gazze'de bazı bölgelere düzenlediği hava saldırısında da hamile bir kadın ile 3 yaşındaki kızı yaşamını yitirmişti.