Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, 5 gündür Esed rejimine bağlı güçler, Rus savaş uçaklarının havadan desteğiyle Halep'in güneyinde muhaliflerin kontrol ettiği el Hadır, el Ays, Tel Daman ve Zerbe beldelerine saldırı düzenliyor. 
30 Eylül'de Suriye'de hava operasyonlarına başlayan Rusya, saldırılarını İdlib, Hama, Humus ve Halep'in kuzeyinde yoğunlaştırmıştı. 5 gündür ise Halep'in güneyi de Rus hava saldırılarının hedefi haline geldi. 
Esed güçlerinin ağır silahlarla saldırdığı beldelere, Rus uçaklarının da yaklaşık 90 kez bombardıman düzenlediği belirtildi.
Saldırılar sonucu 40 binden fazla kişinin evlerini terk etmek zorunda kalarak, İdlib ve Halep'in kuzeyine göç ettiği bildirildi. 
Bu arada, Halep'in güneyindeki etkin muhalif gruplardan Sultan Murat Tugayı da Tow füzeleriyle Esed güçlerinin tank birliğine saldırarak 8 adet tankı imha etti. 
Bölgedeki yerel kaynaklardan Ebu Vesim, AA muhabirine yaptığı açıklamada Rus uçaklarının el Hadır ve el Ays beldelerinde sahra hastaneleri ve sivil yerleşim yerlerini de hedef aldığını, bu nedenle göç eden kişi sayısının artacağını söyledi. 
Yerlerinden edilen insanların temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çektiğine dikkat çeken Ebu Vesim, rejimin bölgede büyük kayıplar vermesi nedeniyle ilerleyemediğini belirtti.
Ebu Vesim, Rus uçaklarının sivil yerleşimlere yönelik bombardımını sürdürdüğünü, el Hadır beldesindeki sahra hastanesine de büyük hasar verdiğini kaydetti. 
Hedef, Halep'in tümünü geri almak 
5 gündür bölgeye saldırı düzenleyen rejim güçlerinin amacının el Hadır, el Ays, Tel Daman ve Zerbe beldeleri üzerinden Halep'in doğusuna ulaşarak buradaki DAEŞ kuşatmasını kırmak olduğunu belirtiliyor.
Rejim ordusunun nihai hedefinin Halep'in doğusunda DAEŞ tarafından kuşatılan Kuveris Askeri Havaalanı'nı alıp yeniden faaliyete geçirmek, Halep'in tümünü DAEŞ ve muhaliflerden temizlemek olduğu ifade ediliyor. 
Halep kent merkezinin bir bölümünü kontrol eden rejim güçleri, kuzeyde ve batıda muhaliflerce, doğu ve güneydoğuda ise DAEŞ tarafından kuşatılmış durumda.  
Rejimin ayrıca Kuveris Askeri Havaalanı yakınında DAEŞ kuşatmasında olan elektrik dağıtım merkezini de ele geçirmeyi hedeflediği bildiriliyor.