Yahudi yerleşimcilerin araba ile çarptıktan sonra kanlar içinde yerde yatarken küfürler savurarak izlediği 13 yaşındaki Filistinli çocuğun babası Salih Manasıra İsrail'e “oğlumu bana geri verin" diye seslendi. Yaşları 13 ila 15 arasında değişen amca çocukları Ahmed ve Hasan Manasıra iki hafta önce İsraillilerin saldırısına uğramıştı. Doğu Kudüs'ün Beiti Hanina mahallesinde bulunan Piskat Ziev Yahudi Yerleşim yerinde İsrail polisi tarafından vurulan Hasan olay yerinde hayatını kaybederken, yerleşimcilerin araba ile çarparak yaraladığı Ahmed'in ise çevredeki Yahudilerin küfürleri eşliğinde yerde kanlar içinde yatan görüntüsü kameralara yansımıştı. İsrail polisi, “Yahudi yerleşimcilere bıçakla saldırdığını" iddia ettiği Ahmet'i ailesine göstermiyor. Hastanedeki tedavisi bittiği açıklanan 13 yaşındaki Filistinli çocuk hâlâ gözaltında tutuluyor.
ANNESİ O VİDEOYU İZLEYEMEDİ
Doğu Kudüs'teki evinde AA'ya konuşan Ahmed'in acılı babası Salih Manasıra, “Ahmed'in başına gelenlerin benzeri her gün diğer Filistinli çocukların da başına geliyor. Aradaki tek fark Ahmed'in halinin kameralara yansıması, diğerlerinden ise kimsenin haberinin olmaması. Bu video İsraillilerin çocuklara ne yaptıklarını tüm dünyaya gösterdi. İsrail çocuklara hayvan gibi davranıyor. Hatta sokakta bir kedi yada köpek görseler ona belki yardım edebilirler ama
bir Filistinli çocuğa asla. Çocuklarımıza Ahmet'e yaptıklarını yapıyorlar" dedi. “Tüm dünya o videoyu gördü ama İsrail hala oğlumuzu görmemize izin vermedi" diyen acılı baba, “Oğlum kanlar içerisinde yatarken çevredeki Yahudilerin küfürler savurduğu o görüntüler gözümün önünden gitmiyor.
Annesi Ahmed'in başına gelenleri duydu, ancak buna dayanamayacağını belirterek, videoyu görmek istemedi" diye konuştu.
GERÇEK SUÇLU İSRAİL'DİR
İlk önce oğullarının yeğeni Hasan gibi şehit olduğunu sandıklarını ifade eden Filistinli baba, Ahmed'in başına gelenleri kardeşlerinden sakladıklarını anlattı. İsrail yönetimine seslenen Salih, “Çocuklara karşı şiddeti durdur, Mescid-i Aksa'dan elini çek ve oğlumu bana geri ver" dedi. İsrail yönetiminin, Ahmed'in “bıçaklı saldırıda bulunan bir terörist olduğu" yönündeki söylemine de tepki gösteren Salih, “Ahmed ve amcasının oğlu Hasan böyle bir eylem yapmışsa bile bunun suçlusu onlar değil Batı Şeria ve Kudüs'ü işgal altında tutan İsrail'dir. Bunu neden yaptılar sorusunu İsrail'in kendisine sorması gerekir. Çocukları ve gençleri bu eylemlere zorlayan onlardır. İsrail'in oluşturduğu baskı ve zulüm ortamından kaynaklanıyor bu yaşananlar" değerlendirmesinde bulundu.
KAYNAK: YENİ ŞAFAK