Aliyev, Çavuşoğlu'nu Bakü'de görmekten memnun olduğunu söyleyerek yeni  kurulan 64. Hükümette görev alması nedeniyle de kutladı. Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi'ni  hatırlatan Aliyev, Azerbaycan'ın davet edilmesinin iki ülke arasındaki dostluk ve  kardeşlik ilişkilerinin göstergesi olduğunu belirtti. Çavuşoğlu ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet  Davutoğlu'nun selamlarını iletti. Görüşme daha sonra basına kapalı olarak devam  etti. 
 
GERGİNLİĞİ AZALTMAK İÇİN DESTEĞE HAZIRIZ
 
Türkiye-Rusya gerginliğine değinen Aliyev, iki ülke ile ilişkilerinin tarihe geçmişe dayandığını, gerginlikten rahatsızlık duyduğunu söyledi. Aliyev, gerginliğin azaltılması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi. 
 
TEDİRGİN OLDUK
 
Azerbaycan Milli Meclisinde gerçekleştirilen görüşmede konuşan Meclis  Başkanı Esedov da Türkiye ve Rusya ilişkilerinde son günlerde yaşanan  gelişmelerden tedirgin olduklarını söyledi. Türkiye'nin Azerbaycan için dost ve kardeş ülke, Rusya'nın da önemli  bir komşu olduğunu hatırlatan Esedov, "Arzu ediyoruz ki, iki ülke arasındaki  gerginlik en kısa zamanda ortadan kalksın. Azerbaycan da bu yönde ne yapılması  gerekiyorsa hazırdır" dedi. 
 
GERGİNLİKTEN YANA DEĞİLİZ
 
"Rusya ile aramızda uçağın düşürülmesiyle ilgili bir gerginlik oldu.  Biz uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı kullandık. Sınırlarımızı ihlal  eden, milliyeti belli olmayan bir uçak. Uyarılara cevap vermedi. Rus uçağı olduğu  da belli değildi. Biz gerginlikten yana değiliz. Bu sorunu diplomatik yolla  aşacağımızı düşünüyoruz. Aynı anlayışı komşumuz, dostumuz Rusya'dan da  bekliyoruz. Sağduyulu açıklamalar ve davranışlar bekliyoruz. Lavrov'la da  telefonla görüştüm. Önümüzdeki günlerde 3-4 Aralık'ta Belgrat'ta görüşme  hususunda hemfikir olduk. Önümüzdeki günlerde tansiyonun düşeceğini düşünüyorum.  Bu konuda kardeş Azerbaycan'ın objektif ve dengeli tutumunu da takdirle  karşılıyoruz." 
 
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu temasları kapsamında Başbakan Artur  Rasizade ile de görüşme gerçekleştirdi. Görüşme, görüntü alınmasının ardından  basına kapalı olarak sürdürüldü.