Obama, geçen hafta San Bernardino kentindeki sosyal hizmetler merkezine düzenlenen saldırının ardından, terörle mücadele konusunda Oval Ofis'ten Amerikan halkına seslendi.
Tüm televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmasında, San Bernardino'da tam olarak ne olduğunu anlamak amacıyla Federal Araştırma Bürosu'nun (FBI) soruşturmasını sürdürdüğünü belirten Başkan Obama, ancak kurbanların çalışma arkadaşlarından biri ve onun eşi tarafından "vahşice" öldürüldüğünü bildiklerini kaydetti.
Obama, saldırganların denizaşırı bir terör organizasyonu tarafından yönlendirildiğine veya ABD'de içerisinde de daha geniş bir yapılanmanın parçası olduklarına dair ellerinde bir kanıt bulunmadığını açıkladı.
"Radikalleşmenin karanlık yoluna girmiş" iki saldırganın, İslam'ı da "ABD ve Batı'ya karşı savaşma çağrısı" kabul ederek, sapkınca bir yorumda bulunduklarını dile getiren Barack Obama, "Dolasıyla bu masum insanları öldürmek için planlanmış bir terör eylemiydi" ifadesini kullandı.
- "11 Eylül'den beri terörizmle savaş halindeyiz"
Obama, El-Kaide'nin yaklaşık 3 bin Amerikalının yaşamını yitirdiği 11 Eylül 2001'deki saldırısının ardından ülkesinin teröristlerle savaş halinde olduğunu hatırlatarak, o zamandan itibaren hava limanlarından finans merkezlerine ve kritik altyapılara varıncaya kadar savunmalarını güçlendirdiklerini, istihbarat ve güvenlik birimlerinin sayısız suikasti de bozduğunu anlattı.
ABD ordusu ve terörle mücadele birimlerinin denizaşırı terör ağlarının peşinde olduğunu, onların sığınacak güvenli liman bulmasını önlediğini, El-Kaide lideri Usame bin Ladin'in de öldürüldüğünü anımsatan Barack Obama, terör tehdidinin ise son yıllarda yeni bir hal aldığını vurguladı.
Teröristlerin çok sayıda insanın ölümüne neden olan "daha az karmaşık" şiddet eylemlerine yöneldiğine vurgu yapan Obama, interneti kullanan teröristlerin, Boston maratonu ve San Bernardino saldırısını gerçekleştirenlerinki gibi kişilerin akıllarını zehirleyebildiğini kaydetti.
- "Terör tehdidinin üstesinden geleceğiz"
Obama, DAEŞ gibi örgütlerin Irak ve Suriye'deki kaos ortamından yararlanarak güçlendiğine değinerek, başkanlıktaki 7 yılı boyunca terör tehdidine karşı verdikleri mücadeleye işaret etti.
"Başkumandan olarak Amerikan halkının güvenliğinden daha büyük bir sorumluluğum yok" diyen Obama, terör tehdidinin üstesinden geleceklerini dile getirerek, "Bize zarar vermek isteyen DAEŞ ve başka herhangi bir organizasyonu yok edeceğiz" dedi.
Bu doğrultuda atacakları adımları sıralayan Başkan Obama, teröristlerle her ülkede mücadele etmeye devam edeceklerini, sahada DAEŞ'e karşı mücadele veren on binlerce Iraklı ve Suriyeli güçleri eğitip donatmayı sürdüreceklerini belirtti.
Örgüte karşı saldırıları hızlandırmak için Özel Harekat Kuvvetlerinin de bu iki ülkede konuşlandırıldığını hatırlatan Obama, ayrıca DAEŞ'in planlarını yok etmek, finansmanını kesmek ve yabancı savaşçı kazanımlarını önlemek için dostları ve müttefikleriyle çalışmayı sürdüreceklerini ifade etti.
Avrupalı devletlerle de istihbarat paylaşımını artırdıklarını belirten Obama, "Türkiye'yle Suriye sınırını kapatması konusunda çalışıyoruz" diye konuştu.
Barack Obama, DAEŞ'in habis ideolojisiyle mücadele noktasında ise Müslüman ülkelerle çalıştıklarını vurguladı.
Obama, ülkesinde atacakları adımlar konusunda ise Kongre'ye çağrıda bulundu.
ABD'de vatandaşların silah edinmesinin zorlaştırılması gerektiğini vurgulayan Başkan Obama, terör şüphelilerinin silah edinmesinin önüne geçilmesi gerektiğini, insanların San Bernardino saldırısında kullanılanlar gibi oldukça etkili silahlar satın alabilmelerinin önlenmesinin gerekliliğini aktardı.
Obama ayrıca, vize kurallarının gözden geçirilmesi talimatını verdiğini, ABD'ye vizesiz olarak gelebilenlerin daha detaylı incelenmesi ve savaş bölgelerine gidip gitmediklerinden emin olmak için daha sıkı taramalardan geçirileceği bilgisini verdi.
- "Müslümanları en güçlü müttefiklerimiz olarak görmeliyiz"
"Irak veya Suriye'de uzun ve maliyeti yüksek bir savaşa bir kez daha çekilmemeliyiz" ifadesini kullanan Obama, bunun DAEŞ gibi terör örgütlerinin isteği olduğunu dile getirdi.
Obama, şunları söyledi:
"Bu mücadeleyi Amerika ve İslam arasında bir savaş olarak tanımlayarak birbirimize sırtımızı dönemeyiz. Bu da DAEŞ gibi grupların istediği bir şey. DAEŞ, İslam adına konuşmuyor. Onlar cani ve katiller ve onlar nefret dolu ideolojilerine karşı çıkan milyonlarca vatansever Amerikalı Müslümanın da aralarında yer aldığı dünyadaki bir milyardan fazla Müslümanın küçük bir kısmını teşkil ediyorlar. Dahası, dünyadaki terör kurbanlarının büyük çoğunluğu Müslümanlar. Eğer terörizmi yenmede başarılı olmak istiyorsak, Müslüman toplumları şüphe ve nefretle itmek yerine, onları en güçlü müttefiklerimiz olarak görmeliyiz."
Barack Obama, ayrıca şiddet içeren aşırılık yanlısı ideolojinin Müslüman toplumlar içerisinde de yaygınlaştığına işaret ederek, İslam'a inananların bu problemle mazeretsiz olarak mücadele etmesi gerektiğini vurguladı.
Obama, Müslüman Amerikalılara karşı şüpheyle yaklaşanlara da seslenerek, "Onlar bizim arkadaşlarımız, komşularımız, iş arkadaşlarımız, spor dünyasındaki kahramanlarımız ve evet ülkemizi savunmak için ölmeye hazır kadın ve erkek üniformalı askerlerimiz. Bunu her zaman hatırlamak zorundayız" diye konuştu.