ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya'dan oluşan P5+1 ülkeleri, UAEA yönetim kurulu toplantısında İran'ın nükleer faaliyetlerinin muhtemel askeri boyutunu içeren sorunların UAEA'nın gündeminden çıkarılmasını öngören bir karar tasarısı sundu. Tasarı, toplantıda oybirliğiyle kabul edildi.

Toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Daimi Temsilcisi Rıza Necefi, İran'ın nükleer faaliyetlerinin muhtemel askeri boyutunu içeren sorunların kapandığını belirterek, tasarının oybirliğiyle kabul edildiğini söyledi. Karardan memnun olduklarını belirten Necefi, "Bugünü tarihi bir gün olarak değerlendiriyoruz. Ajans ve İran arasında yıllardır gereksiz sorunlara neden olan sorunun çözümü için önemli bir adım atılmıştır" dedi.

Kararın İran'a yönelik yaptırımları kaldırmaya yönelik yolu açtığını kaydeden Necefi, aynı zamanda İran'a yönelik suçlamalara neden olan sorunların kapandığını kaydetti.

Raporun İran'ı suçlayan bazı bölümlerine katılmadıklarını belirten Necefi, ülkesinin her zaman barışçıl ve sivil nükleer faaliyetleri yürüttüğünü ifade etti.

Amano: Ortada devam eden bir süreç var. Süreç yeni başladı

UAEA Başkanı Yukiya Amano ise toplantıda İran'ın nükleer faaliyetlerine ilişkin sorunların gündemden kaldırılmasına ilişkin tasarının kabul edildiğini belirterek, nükleer anlaşmaya uygun olarak İran'ın denetimlerinin devam edeceğini söyledi.

Kararla birlikte 14 Temmuz'da varılan "Yol Haritası" anlaşmasının tamamlandığını kaydeden Amano, Ajansın nükleer anlaşma kapsamında daha geniş kapsamlı şekilde denetimlere odaklanacağını ifade etti. Amano, "Ortada devam eden bir süreç var. Süreç yeni başladı" dedi.