Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Biden'ın 14 Aralık'ta Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından dün İbadi'yi aradığı belirtildi.

Açıklamada, "Biden'ın Türk askerlerinin Irak hükümetinin ön muvafakatı olmadan Irak'ın kuzeyinde konuşlandığına işaret ettiği" bildirildi ve şu ifadeler yer aldı:

"İki lider, Türk askerlerinin bir kısmının çekildiğine yönelik ilk işaretleri memnuniyetle karşıladı ve bunun devam etmesi gerektiği hususunda mutabık kaldı. Ayrıca Irak'ta yabancı bir gücün mevcudiyetinin Irak hükümetinin koordinasyonu ve izniyle olabileceğini yineledi. Başkan Yardımcısı, ABD'nin Irak'ın egemenliği ile toprak bütünlüğüne olan bağlılığını teyit etti ve Irak hükümetinin onay vermediği güçlerini Irak topraklarından çekerek aynısı Türkiye'nin de yapması için çağrıda bulundu."

Biden'ın Irak ile Türkiye arasında ihtilafların giderilmesi amacıyla diyaloğun devam etmesini desteklediği kaydedilen açıklamada, İbadi ile ABD Başkan Yardımcısı'nın DAEŞ ile mücadele konusunda da kararlılıklarını teyit etiği bildirildi.