Rusya'da yapılan bir araştırmaya göre, 24 Kasım'da Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye, Rus medyasında  Ukrayna'yı geride bırakarak hakkında en çok olumsuz haber yapılan ülke oldu. 

"Medialogiya" şirketinin yaptığı araştırma, Rus basınının Kremlin'in dış politikasına göre düşman belirlediğini ve haberlerinde benzer söylemler kullandığını gösteriyor. 

Araştırmaya göre Türkiye, Ukrayna ve ABD 2015 yılında en çok negatif habere maruz kalan ülkeler oldu. 2013 yılından itibaren Ukrayna, Rus basınının "düşman" listesinde en üst sırada yer alıyordu. Rus medyası 24 Kasım'dan sonra Türkiye'yi hedefe koydu. 

Rus medyasında kasım ayında Türkiye'nin düşman olarak gösterildiği 322 haber yer alırken, Aralık'ta bu sayı bin 487 oldu.

Rusya'da özellikle devlete bağlı basın kuruluşları, "Sovyet propagandası" alışkanlığını devam ettirdiği yönünde tenkitlere maruz kalıyor. Muhalefet ise ekonomik sıkıntıları gölgelemek için medyada "düşman siyaseti" izlendiği eleştirisinde bulunuyor.