Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen olay, para piyasalarını da sarstı. Borsa ve altın düştü, dolar yükseldi.
Dün sabah saatlerinde sakin başlayan piyasalarda dolar, ABD Merkez Bankası FED'in kademeli faiz artışına başlayacağı açıklamasının ardından güne yükselerek başladı. 2.6555 liradan işlem gören dolardaki yükselme, Suruç'taki patlamanın etkisiyle hız kazandı ve son 2 haftanın en yükseği olan 2.70 TL sınırına dayandı. Güne yatay başlayan Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri yüzde 2 değer kaybetti. Bayram öncesine göre 1500 puan düşen BIST 100 Endeksi günü 81 bin 200 puandan tamamladı.
ALTINA ÇİN İŞKENCESİ
Uluslararası piyasalarda doların güç kazanmasıyla gerilemeye başlayan altına bir darbe de Çin'den geldi. Haftanın ilk işlem gününe 1133.7 dolardan başlayan ons, gün içinde 1073 dolara kadar geriledi. Çin piyasalarında gerçekleştirilen 5 tonluk altın satışı ile Çin'in beklentilerin çok altında altın rezervi tuttuğunu açıklaması, altın fiyatında düşüşü hızlandırdı. 1073 dolara kadar gerileyen ons, gün sonunda gelen tepki alımlarıyla 1085 dolara kadar yükseldi. Altın ve para piyasaları uzmanı Ali Yıldırımtürk, altın fiyatlarının Yunanistan'ın ödemeler problemini ötelemesi ve İran'a uygulanan ambargonun kalkması gibi sebeplerle düşüşe geçtiğini, Çin'deki büyümenin yavaşlaması ve yine Çin'in altın satışı sebebiyle gerilediğini ifade etti. Altında aşağı yönlü seyrin hakim olduğunu dile getiren Yıldırımtürk, onsun 1050 dolara, gram altının 89 dolara kadar gerilemesinin mümkün olduğunu ifade etti.
DOLAR DÖNEBİLİR
Ziraat Yatırım Ekonomisti Tamer Yılmaz da küresel piyasalarda doların FED'in faiz artıracağı beklentisiyle güÇlendiğini hatırlatırken, "Yunanistan belirsizliği kalkınca dolar, avro karşısında güç kazanmaya başladı. İran'a yönelik yaptırımlar konusunda yapılan anlaşma petrol fiyatlarını düşürdüğü için doların güçlenme eğilimine destek verdi. Bu olayların da etkisiyle 2.74 seviyesi görülebilir. Bu seviyeden dönüş halinde tekrar 2.62-2.66 TL'ye kadar geri çekilme mümkün" dedi.
Düşük altın evlenenleri sevindirdi
 Uluslararası piyasalarda altın fiyatlarının düşmesi, iç piyasadaki ziynet fiyatlarını da düşürdü. 24 ayar altının gram fiyatı 96.15 TL'ye düşerken, Cumhuriyet altını 642 liradan satıldı. 22 ayar bileziğin gram fiyatı 93.69 TL, tam ziynet 625 lira, yarım altın 315 lira ve çeyrek altın 158 liradan satıldı. Fiyatlardaki düşüş, evlenecek olanları da, bu düğünlere katılıp altın hediye etmek isteyenleri de sevindirdi. Ramazan ayında işleri durma noktasına gelen kuyumcular da altın fiyatındaki düşüşün alışverişte hareket olarak yansıyacağı beklentisini ifade etti.